Save
Busy. Please wait.
Log in with Clever
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
Sign up using Clever
or

Username is available taken
show password


Make sure to remember your password. If you forget it there is no way for StudyStack to send you a reset link. You would need to create a new account.
Your email address is only used to allow you to reset your password. See our Privacy Policy and Terms of Service.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.
focusNode
Didn't know it?
click below
 
Knew it?
click below
Don't Know
Remaining cards (0)
Know
0:00
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

fizjologia wykład 2

mięśnie

QuestionAnswer
Reobaza = bodziec progowy/ Najmniejsza siła bodźca mogąca wywołać pobudzenie; raz zadziała, raz nie.
Czas użyteczny Najkrótszy czas działania bodźca o danej sile zdolny do pobudzenia komórki.
Chronaksja Czas użyteczny dla bodźca o sile podwójnej reobazy.
Jednostka funkcjonalna mięśnia Sarkomer - odcinek włókna mięśniowego (komórki mięśniowej) pomiędzy dwoma liniami Z.
Tropomiozyna przylega ściśle do filamentów aktynowych, blokując ich miejsca centra aktywne
Troponina: podjednostka T (Troponina T, TnT) wiąże się z tropomiozyną
Troponina: podjednostka I (Troponina I, TnI; Inhibition-hamowanie) przy niskim stężeniu jonów Ca 2+ stabilizuje przyleganie tropomiozyny do centrów aktywnych aktyny.
Troponina: podjednostka C (Troponina C, TnC; Calcium , Ca 2+) po związaniu z jonami Ca 2+ powoduje zmianę konformacji całej cząsteczki troponiny z podjednostką TnT jako osią obrotu konformacyjnego, co przesuwając tropomiozynę, odsłania miejsca aktywne aktyny.
Kostamery - Utrzymują sarkolemmę w jednej linii z sarkomerem podczas skurczu i następującej po nim relaksacji - Odpowiedzialne za boczne przenoszenie siły skurczowej generowanej przez sarkomery do sarkolemmy i macierzy zewnątrzkomórkowej
co łączy sarkomer z kostamerem ? desmina i aktyna.
Dystrofina Podstawowe białko kostameru Łączy się z jednej strony z kompleksem glikoproteinowym, a on poprzez lamininę z kolagenem ECM, a z drugiej strony z filamentami aktynowymi, które łączy z sarkolemmą.
Jednostka motoryczna pojedynczy motoneuron wraz ze wszystkimi włóknami mięśniowymi, które unerwia.
pole motoryczne Pojedynczy mięsień jest zazwyczaj unerwiany przez wiele jednostek motorycznych, tworzących razem
potencjału miniaturowego płytki końcowej Przez kanał sodowy receptora N przemieszcza się do komórki stosunkowo niedużo jonów Na co wystarcza do wywołania lokalnej odpowiedzi w postaci
Sumowanie MEPP może doprowadzić do przekroczenia poziomu wyładowań (depolaryzacji progowej dla kanału sodowego położonego w sąsiedztwie płytki motorycznej, co powoduje otwarcie kanału sodowego bramkowanego napięciem i powstanie potencjału czynnościowego
Czym skutkuje pojawienie się potencjału czynnościowego na zakończeniu motoneuronu? uwalnieniem 200-300 kwantów ACh, co powoduje depolaryzację do ok. 20 mV (EPP), która wywołuje potencjał czynnościowy rozchodzący się po błonie włókna mięśniowego.
Receptor N (AChR) Tubokuraryna, Bungarotoksyna
Kanał sodowy Tetrodotoksyna (TTX)
Bloker neuronalnych kanałów potasowych Dendrotoksyna Skutek - brak repolaryzacji
Blokery kanałów wapniowych płytki motorycznej Konotoksyny, neurotoksyny pająków (rodzina CSTX)
Blokery uwalniania ACh z ziarnistości synaptycznych: - Toksyna tężcowa efekt głównie centralny → porażenie spastyczne - Toksyna botulinowa (jad kiełbasiany) efekt głównie obwodowy → porażenie wiotkie
Inhibitor esterazy cholinowej Fizostygmina
KONIEC CYKLU Głowa miozyny przyczepiona do nici aktyny przez mostek poprzeczny
POCZĄTEK NOWEGO CYKLU Przyłączenie cząsteczki ATP do głowy miozyny Odłączenie głowy miozyny od aktyny = zerwanie mostka poprzecznego Hydroliza ATP do ADP i P i Przekazanie energii do głowy miozyny jej rotacja („nakręcenie”) z uniesieniem
Po uwolnieniu Pi utworzenie mostka poprzecznego z aktyną
Po oddysocjowaniu ADP przesunięcie głowy miozyny w kierunku środka sarkomeru; moment generowania siły skurczu
Skąd nazwy receptorów DHPR i RYR ? Od ich inhibitorów / antagonistów - odpowiednio dihydripirydyny i rianodyny.
Jaka substancja oprócz rianodyny jest antagonistą receptorów RYR? Prokaina.
Co jest aktywatorem receptorów DHPR ? Depolaryzacja.
Co jest aktywatorem receptorów RYR ? - Wzrost stężenia Ca2+ w mechanizmie CIRC - Ksantyny, np. kofeina - Cykliczna ADP-ryboza (w sercu i w trzustce)
Czym są DHPR? Są to kanały wapniowe potencjało-zależne, które otwierają się po przekroczeniu poziomu depolaryzacji progowej.
Podtypy RYR i ich lokalizacje RYR1 - mięśnie szkieletowe RYR2 - serce RYR3 - neurony
Powiązanie DHPR z RYR1 lub RYR2 DHPR są mechanicznie powiązane z receptorami RYR1 DHPR nie są mechanicznie powiązane z receptorami RYR2; powiązanie DHPR z RYR2 ma charakter czynnościowy, za pośrednictwem Ca 2+.
mechanizm zwiększenia stężenia wapnia w sarkoplazmie mm. szkieletowych Kiedy fala depolaryzacji dotrze w komórce mięśnia prążkowanego do kanalika poprzecznego T w obrębie triady, następuje interakcja receptorów DHPR z receptorami RYR1 i ich otwarcie co powoduje napływ Ca 2+ do sarkoplazmy z SR.
Mechanizm zwiększenia stężenia wapnia w sarkoplazmie serca - CIR`c Już sama depolaryzacja DHPR w kardiomiocytach powoduje lokalny wzrost [Ca2+]. To z kolei powoduje otwarcie RYR2 i wypływ Ca2+ z SR. Dodatnie sprzężenie zwrotne - Calcium induced Calcium release
typ włókien mięśniowych FF Najtrudniej je pobudzić, no i słusznie, bo będą potem zakwasy Niemniej jednak są najlepiej unerwione i generują najczęstsze wyładowania Mają największe ciało komórkowe i drzewo dendrytyczne Razem z FR przewodzą najszybciej.
włókna I ST o powolnym narastaniu i stosunkowo długim czasie skurczu metabolizm tlenowy z kluczową rolą mitochondriów
włókna IIa FTa o szybkim narastaniu narastaniu i krótkim skurczu metabolizm tlenowy z istotną rolą mitochondriów
włókna IIx FTb o szybkim narastaniu narastaniu i krótkim skurczu metabolizm beztlenowy (gł. glikoliza)
jednostki ruchowe S jednostki wolne, odporne na zmęczenie , zbudowane z włókien typu I - najwięcej włośniczek i krwi, we włóknach liczne mitochondria, - krew i duża zawartość mioglobiny nadaje im intensywnie czerwoną barwę typ
jednostki ruchowe FR jednostki szybkie odporne na zmęczenie ( F ast R esistant ) wolne, odporne na zmęczenie , zbudowane z włókien IIa - zawierają sporo włośniczek i mitochondriów, mogą dość długo utrzymywać się w skurczu, ale znacznie krócej niż jednostki S
jednostki ruchowe FF jednostki szybkie szybko meczące się ( F ast F atigable ), zbudowane z włókien IIx - słabo ukrwione, o małej zawartości mitochondriów, generują największą szybkość i siłę skurczu, ale tylko przez krótki okres ciągłego pobudzenia
m. płaszczkowaty 70-90% - typ I
m. trójgłowy ramienia IIa i IIx
m. dźwigacz powieki górnej niemal wyłącznie IIx.
Zespół poodnerwienia: w wyniku zaniku komórek mięśniowych nadwrażliwość poodnerwieniowa, wzrost pobudliwości; spontaniczne, powtarzające się skurcze mięśni.
do czego podobne jest prawo Hennemana, opisujące zależność między ciężarem naniesionym na mięsień a liczbą zrekrutowanych włókien mięśniowych ? Do zależności między częstotliwością wyładowań w neuronie zmysłowym intensywnością bodźca.
Prawo Hilla Ze wzrostem obciążenia mięśnia zmniejsza się szybkość jego skurczu
Gdy szybciej skracamy mięsień... ...maleje siła jego skurczu i generowane napięcie mięśniowe.
kiedy generowana jest maksymalna moc podczas skracania mięśnia? między 1/3 a niespełna połową maksymalnej szybkości; podczas swobodnego spaceru lub spacerowej jazdy na rowerze.
Rodzaje skurczów mięśnia ze względu na jego długość - Izometryczny - długość mięśnia = długość spoczynkowa - Koncentryczny - Długość mięśnia zmniejszyła się. - Ekscentryczny - Długość mięśnia zwiększyła się.
Rodzaje skurczów mięśnia ze względu na zmianę długości i napięcia - Izometryczny - zmienia się napięcie, ale nie długość - Izotoniczny - zmienia się długość, ale nie napięcie - Auksotoniczny - zmienia się i napięcie i długość.
dwojakie znaczenie terminu „izometryczny” 1. skurcz bez zmiany długości mięśnia 2. skurcz zainicjowany przy spoczynkowej długości mięśnia
Rodzaje skurczów auksotonicznych 1. Wtórnie obciążony - najpierw izometryczny, potem izotoniczny. 2. Uderzeniowy - oba naraz.
Mechanika skurczu izometrycznego Sarkomery się skracają, ale elementy sprężyste się wydłużają, więc sumaryczna długość mięśnia się nie zmienia.
Mechanika skurczu izotonicznego Mięsień się nkreszczei skraca, ponieważ skraca się jeszcze długość sarkomerów, a elementy sprężyste są maksymalnie napięte i nie mogą się już bardziej wydłużyć.
skurcz izokinetyczny ze stałą szybkością skracania mięśnia, przeciwko wyraźnemu oporowi zewnętrznemu.
skurcz plyometryczny Izotoniczny skurcz mięśnia rozciągniętego pod wpływem siły zewnętrznej. Mięsień w momencie skurczu jest rozciągnięty i napięty, napięcie obejmuje także układ ścięgnisty.
Dlaczego sportowcy rozciągają się przed treningiem ? Ponieważ rozciągnięcie mięśnia zwiększa siłę i dynamikę jego skurczu.
Co, jeżeli zsumowana siła kurczących się sarkomerów nie pokona oporów przeciwdziałających skróceniu mięśnia ? wzrośnie jedynie napięcie mięśniowe - skurcz izometryczny.
od czego zależy także napięcie mięśniowe ? od wydłużenia elementów sprężystych.
w jakiej temperaturze najlepiej zachodzą skurcze izotoniczne - mięśnie najlepiej się skracają ? Kiedy jest ciepło.
Jak wpływa spadek temperatury na skurcze izomeryczne? Spadek temperatury powoduje zwiększenie napięcia mięśni.
Oziębianie mięśnia Obniżenie prędkości maksymalnej skracania i mocy maksymalnej.
Mięśnie gładkie jednostkowe (trzewne) Słabo unerwione Szeroka szczelina synaptyczna Do pobudzenia potrzeba wysokiej częstotliwości wyładowań; często pobudzane przez aminy katecholowe z krwi. Właściwości rozrusznikowe: mm. dużych pni tętniczych, macica.
Mięśnie gładkie wielojednostkowe Dobrze unerwione; wąska szczelina synaptyczna do pobudzenia wystarczy stosunkowo niska częstotliwość wyładowań (1 Hz) brak automatyzmu Mięsień rzęskowy, m. zwieracz źrenicy, mm. zespoleń tętniczek oporowych, mięśnie torebki śledziony.
co jest wyjątkowego w mięśniach gładkich ? - w większości brak jest siateczki sarkoplazmatycznej - zamiast troponiny jest kalmodulina - potencjał spoczynkowy wynosi od +35 mV (!) do -65 mV.
oszczędzanie energii przez mm. gładkie mechanizm podporowy - zaryglowanie skurczu Przy zaryglowaniu mostków poprzecznych mięsień gładki zużywa niewiele energii podczas przedłużonego skurczu.
Prążek I Jasny Nici aktyny (tropomiozyny z kompleksem troponin)
Prążek A Ciemny Nici miozyny i tytyny, przeplecione kompleksem filamentów aktyny.
białka położone RÓWNOLEGLE do białek kurczliwych: nebulina (nieboszczyk), tytyna (trup)
białka położone prostopadle do białek kurczliwych: a-aktynina, dystrofina, laminina
miomezyna filament sprężysty razem z kinazą kreatyninonwą składnik linii M stabilizuje nici miozynowe
Nebulina podłoże elastyczne cienkiego filamentu (jednym końcem związana z prążkiem Z, drugi koniec wolny)
Tytyna rozciąga się od linii Z do najbliższej linii M jest jednym z największych białek (m. cz.: 3 000 000)
Prążek H Część prążka A niezawierająca nici aktyny : α-aktynina , desmina
Created by: milson
Popular Physiology sets

 

 



Voices

Use these flashcards to help memorize information. Look at the large card and try to recall what is on the other side. Then click the card to flip it. If you knew the answer, click the green Know box. Otherwise, click the red Don't know box.

When you've placed seven or more cards in the Don't know box, click "retry" to try those cards again.

If you've accidentally put the card in the wrong box, just click on the card to take it out of the box.

You can also use your keyboard to move the cards as follows:

If you are logged in to your account, this website will remember which cards you know and don't know so that they are in the same box the next time you log in.

When you need a break, try one of the other activities listed below the flashcards like Matching, Snowman, or Hungry Bug. Although it may feel like you're playing a game, your brain is still making more connections with the information to help you out.

To see how well you know the information, try the Quiz or Test activity.

Pass complete!
"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards