Busy. Please wait.
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
or

Username is available taken
show password

why


Make sure to remember your password. If you forget it there is no way for StudyStack to send you a reset link. You would need to create a new account.
We do not share your email address with others. It is only used to allow you to reset your password. For details read our Privacy Policy and Terms of Service.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.

Remove ads
Don't know
Know
remaining cards
Save
0:01
To flip the current card, click it or press the Spacebar key.  To move the current card to one of the three colored boxes, click on the box.  You may also press the UP ARROW key to move the card to the "Know" box, the DOWN ARROW key to move the card to the "Don't know" box, or the RIGHT ARROW key to move the card to the Remaining box.  You may also click on the card displayed in any of the three boxes to bring that card back to the center.

Pass complete!

"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards




share
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

Greek verb παύω

Inflected forms of the the Greek verb παύω

QuestionAnswer
παύω pres act ind 1st sg
παύεις pres act ind 2nd sg
παύει pres act ind 3rd sg
παύομεν pres act ind 1st pl
παύετε pres act ind 2nd pl
παύουσι(ν) pres act ind 3rd pl
ἔπαυον [2] impf act ind 1st sg/3rd pl
ἔπαυες impf act ind 2nd sg
ἔπαυε(ν) impf act ind 3rd sg
ἐπαύομεν impf act ind 1st pl
ἐπαύετε impf act ind 2nd pl
παύσω fut act ind 1st sg
παύσεις fut act ind 2nd sg
παύσει fut act ind 3rd sg
παύσομεν fut act ind 1st pl
παύσετε fut act ind 2nd pl
παύσουσι(ν) fut act ind 3rd pl
ἔπαυσα aor act ind 1st sg
ἔπαυσας aor act ind 2nd sg
ἔπαυσε(ν) aor act ind 3rd sg
ἐπαύσαμεν aor act ind 1st pl
ἐπαύσατε aor act ind 2nd pl
ἔπαυσαν aor act ind 3rd pl
παύομαι [2] pres mid/pass ind 1st sg
παύῃ [2] pres mid/pass ind 2nd sg
παύεται [2] pres mid/pass ind 3rd sg
παυόμεθα [2] pres mid/pass ind 1st
παύεσθε [2] pres mid/pass ind 2nd pl
παύονται [2] pres mid/pass ind 3rd pl
ἐπαυόμην [2] impf mid/pass ind 1st sg
ἐπαύου [2] impf mid/pass ind 2nd sg
ἐπαύετο [2] impf mid/pass ind 3rd sg
ἐπαυόμεθα [2] impf mid/pass ind 1st pl
ἐπαύεσθε [2] impf mid/pass ind 2nd pl
ἐπαύοντο [2] impf mid/pass ind 3rd pl
παύσομαι fut mid ind 1st sg
παύσῃ fut mid ind 2nd sg
παύσεται fut mid ind 3rd sg
παυσόμεθα fut mid ind 1st pl
παύσεσθε fut mid ind 2nd pl
παύσονται fut mid ind 3rd pl
ἐπαυσάμην aor mid ind 1st sg
ἐπαύσω aor mid ind 2nd sg
ἐπαύσατο aor mid ind 3rd sg
ἐπαυσάμεθα aor mid ind 1st pl
ἐπαύσασθε aor mid ind 2nd pl
ἐπαύσαντο aor mid ind 3rd pl
παυσθήσομαι fut pass ind 1st sg
παυσθήσῃ fut pass ind 2nd sg
παυσθήσεται fut pass ind 3rd sg
παυσθησόμεθα fut pass ind 1st pl
παυσθήσεσθε fut pass ind 2nd pl
παυσθήσονται fut pass ind 3rd pl
ἐπαύσθην aor pass ind 1st sg
ἐπαύσθης aor pass ind 2nd sg
ἐπαύσθη aor pass ind 3rd sg
ἐπαύσθημεν aor pass ind 1st pl
ἐπαύσθητε aor pass ind 2nd pl
ἐπαύσθησαν aor pass ind 3rd pl
παῦε pres act imperative 2nd sg
παύετε pres act imperative 2nd pl
παύου pres mid/pass imperative 2nd sg
παύεσθε pres mid/pass imperative 2nd pl
παύετε [2 moods] pres act ind/imperative 2nd pl
παύεσθε [2 moods] pres mid/pass ind 2nd pl: You cease/are stopped. OR pres mid/pass imperative 2nd pl
παύουσι(ν) pres act ind 3rd pl: they stop, OR pres act participle masc/neut dative pl
παύσουσι(ν) fut act ind 3rd pl: they will stop, OR fut act participle masc/neut dative pl
παύειν pres act inf
παύεσθαι pres mid/pass inf
παύων pres act ppl masc nom sg
παύοντα [3] pres act ppl masc acc sg/neut nom pl/neut acc pl
παύοντος [2] pres act ppl masc/neut gen sg
παύοντι [2] pres act ppl masc/neut dat sg
παύοντες pres act ppl masc nom pl
παύοντας pres act ppl masc acc pl
παυόντων [2] pres act ppl masc/neut gen pl
παύουσι(ν) [2] pres act ppl masc/neut dat pl
παύσων fut act ppl masc nom sg
παύσοντα [3] fut act ppl masc acc sg/neut nom pl/neut acc pl
παύσοντος [2] fut act ppl masc/neut gen sg
παύσοντι [2] fut act ppl masc/neut dat sg
παύσοντες fut act ppl masc nom pl
παύσοντας fut act ppl masc acc pl
παύσοντων [2] fut act ppl masc/neut gen pl
παύσουσι(ν) [2] fut act ppl masc/neut dat pl
παύσας aor act ppl masc nom sg
παύσαντα [3] aor act ppl masc acc sg/neut nom pl/neut acc pl
παύσαντος [2] aor act ppl masc/neut gen sg
παύσαντι [2] aor act ppl masc/neut dat sg
παύσαντες aor act ppl masc nom pl
παύσαντας aor act ppl masc acc pl
παυσάντων [2] aor act ppl masc/neut gen pl
παύσασι(ν) [2] aor act ppl masc/neut dat pl
παῦον [2] pres act ppl neut nom/acc sg
παῦσον [2] fut act ppl neut nom/acc sg
παῦσαν [2] aor act ppl neut nom/acc sg
παύουσα pres act ppl fem nom sg
παύουσαν pres act pple fem acc sg
παυούσης pres act pple fem gen sg
παυούσῃ pres act ppl fem dat sg
παύουσαι pres act ppl fem nom pl
παυούσας pres act ppl fem acc pl
παυουσῶν pres act ppl fem gen pl
παυούσαις pres act ppl fem dat pl
παύσουσα fut act ppl fem nom sg
παύσουσαν fut act ppl fem acc sg
παυσούσης fut act ppl fem gen sg
παυσούσῃ fut act ppl fem dat sg
παύσουσαι fut act ppl fem nom pl
παυσούσας fut act ppl fem acc pl
παυσουσῶν fut act ppl fem gen pl
παυσούσαις fut act ppl fem dat pl
παύσασα fut act ppl fem nom sg
παύσασαν fut act ppl fem acc sg
παυσάσης fut act ppl fem gen sg
παυσάσῃ fut act ppl fem dat sg
παύσασαι fut act ppl fem nom pl
παυσάσας fut act ppl fem acc pl
παυσασῶν fut act ppl fem gen pl
παυσάσαις fut act ppl fem dat pl
παυόμενος [2] pres mid/pass ppl masc nom sg
παυόμενον [6] pres mid/pass ppl masc acc sg/neut nom sg/neut acc sg
παυομένου [4] pres mid/pass ppl masc/neut gen sg
παυομένῳ [4] pres mid/pass ppl masc/neut dat sg
παυόμενοι [2] pres mid/pass ppl masc nom pl
παυομένους [2] pres mid/pass ppl masc acc pl
παυομένων [6] pres mid/pass ppl masc/fem/neut gen pl
παυομένοις [4] pres mid/pass ppl masc/neut dat pl
παυομένη [2] pres mid/pass ppl fem nom sg
παυομένην [2] pres mid/pass ppl fem acc sg
παυομένης [2] pres mid/pass ppl fem gen sg
παυομένῃ [2] pres mid/pass ppl fem dat
παυόμεναι [2] pres mid/pass ppl fem nom pl
παυομένας [2] pres mid/pass ppl fem acc pl
παυομέναις [2] pres mid/pass ppl fem dat pl
παυόμενα [4] pres mid/pass ppl neut nom/acc pl
παυσόμενος fut mid ppl masc nom sg
παυσόμενον [2] fut mid ppl masc nom sg/neut nom sg/neut acc sg
παυσομένου [2] fut mid ppl masc/neut gen sg
παυσομένῳ [2] fut mid ppl masc/neut dat sg
παυσόμενοι fut mid ppl masc nom pl
παυσομένους fut mid ppl masc acc pl
παυσομένων [3] fut mid ppl masc/fem/neut gen pl
παυσομένοις [2] fut mid ppl masc/neut dat pl
παυσομένη fut mid ppl fem nom sg
παυσομένην fut mid ppl fem acc sg
παυσομένης fut mid ppl fem gen sg
παυσομένῃ fut mid ppl fem dat sg
παυσόμεναι fut mid ppl fem nom pl
παυσομένας fut mid ppl fem acc pl
παυσομέναις fut mid ppl fem dat pl
παυσθησόμενος fut pass ppl masc nom sg
παυσθησόμενον [3] fut pass ppl masc acc sg/neut nom sg/neut acc sg
παυσθησομένου [2] fut pass ppl masc/neut gen sg
παυσθησομένῳ [2] fut pass ppl masc/neut dat sg
παυσθησόμενοι fut pass ppl masc nom pl
παυσθησομένους fut pass ppl masc acc pl
παυσθησομένων [3] fut pass ppl masc/fem/neut gen pl
παυσθησομένοις [2] fut pass ppl masc/neut dat pl
παυσθησομένη fut pass ppl fem nom sg
παυσθησομένην fut pass ppl fem acc sg
παυσθησομένης fut pass ppl fem gen sg
παυσθησομένῃ fut pass ppl fem dat sg
παυσθησόμεναι fut pass ppl fem nom pl
παυσθησομένας fut pass ppl fem acc pl
παυσθησομέναις fut pass ppl fem dat pl
παυσθείς aor pass ppl masc nom sg
παυσθέντα [3] aor pass ppl masc acc sg/neut nom sg/neut acc sg
παυσθέντος [2] aor pass ppl masc/neut gen sg
παυσθέντι [2] aor pass ppl masc/neut dat sg
παυσθέντες aor pass ppl masc nom pl
παυσθέντας aor pass ppl masc acc pl
παυσθέντων [2] aor pass ppl masc/neut gen pl
παυσθεῖσι(ν) [2] aor pass ppl masc/neut dat pl
παυσθέν [2] aor pass ppl neut nom/acc sg
παυσθεῖσα aor pass ppl fem nom sg
παυσθεῖσαν aor pass ppl fem acc sg
παυσθείσης aor pass ppl fem gen sg
παυσθείσῃ aor pass ppl fem dat sg
παυσθεῖσαι aor pass ppl fem nom pl
παυσθείσας aor pass ppl fem acc pl
παυσθεισῶν aor pass ppl fem gen pl
παυσθείσαις aor pass ppl fem dat pl
παύσειν fut act inf
παύσεσθαι fut mid inf
παυσθήσεσθαι fut pass inf
παύω pres act sub 1st sg
παύῃς pres act sub 2nd sg
παύῃ [3] pres act sub 3rd sg / pres mid/pass sub 2nd sg
παύωμεν pres act sub 1st pl
παύητε pres act sub 2nd pl
παύωσι(ν) pres act sub 3rd pl
παύσω aor act sub 1st sg
παύσῃς aor act sub 2nd sg
παύσῃ [2] aor act sub 3rd sg / aor mid sub 2nd sg
παύσωμεν aor act sub 1st pl
παύσητε aor act sub 2nd pl
παύσωσι(ν) aor act sub 3rd pl
παύωμαι [2] pres mid/pass sub 1st sg
παύηται [2] pres mid/pass sub 3rd sg
παυώμεθα [2] pres mid/pass sub 1st pl
παύησθε [2] pres mid/pass sub 2nd pl
παύωνται [2] pres mid/pass sub 3rd pl
παύσωμαι aor mid sub 1st sg
παύσηται aor mid sub 3rd sg
παυσώμεθα aor mid sub 1st pl
παύσησθε aor mid sub 2nd pl
παύσωνται aor mid sub 3rd pl
παυσθῶ aor pass sub 1st sg
παυσθῇς aor pass sub 2nd sg
παυσθῇ aor pass sub 3rd sg
παυσθῶμεν aor pass sub 1st pl
παυσθῆτε aor pass sub 2nd pl
παυσθῶσι(ν) aor pass sub 3rd pl
παύοιμι pres act opt 1st sg
παύοις pres act opt 2nd sg
παύοι pres act opt 3rd sg
παύοιμεν pres act opt 1st pl
παύοιτε pres act opt 2nd pl
παύοιεν pres act opt 3rd pl
παυοίμην [2] pres mid/pass opt 1st sg
παύοιο [2] pres mid/pass opt 2nd sg
παύοιτο [2] pres mid/pass opt 3rd sg
παυοίμεθα [2] pres mid/pass opt 1st pl
παύοισθε [2] pres mid/pass opt 2nd pl
παύοιντο [2] pres mid/pass opt 3rd pl
παυσοίμην fut act opt 1st sg
παύσοις fut act opt 2nd sg
παύσοι fut act opt 3rd sg
παύσοιμεν fut act opt 1st pl
παύσοιτε fut act opt 2nd pl
παύσοιεν fut act opt 3rd pl
παυσοίμην fut mid opt 1st sg
παύσοιο fut mid opt 2nd sg
παύσοιτο fut mid opt 3rd sg
παυσοίμεθα fut mid opt 1st pl
παύσοισθε fut mid opt 2nd pl
παύσοιντο fut mid opt 3rd pl
παύσαιμι aor act opt 1st sg
παύσαις aor act opt 2nd sg
παύσειας aor act opt 2nd sg
παύσαι aor act opt 3rd sg
παύσειε(ν) aor act opt 3rd sg
παύσαιμεν aor act opt 1st pl
παύσαιτε aor act opt 2nd pl
παύσαιεν aor act opt 3rd pl
παύσειαν aor act opt 3rd pl
παυσαίμην aor mid opt 1st sg
παύσαιο aor mid opt 2nd sg
παύσαιτο aor mid opt 3rd sg
παυσαίμεθα aor mid opt 1st pl
παύσαισθε aor mid opt 2nd pl
παύσαιντο aor mid opt 3rd pl
παυσθείην aor pass opt 1st sg
παυσθείης aor pass opt 2nd sg
παυσθείη aor pass opt 3rd sg
παυσθεῖμεν aor pass opt 1st pl
παυσθεῖτε aor pass opt 2nd pl
παυσθεῖεν aor pass opt 3rd pl
Created by: dboost