Busy. Please wait.
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
or

Username is available taken
show password

why


Make sure to remember your password. If you forget it there is no way for StudyStack to send you a reset link. You would need to create a new account.
We do not share your email address with others. It is only used to allow you to reset your password. For details read our Privacy Policy and Terms of Service.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.

Remove ads
Don't know
Know
remaining cards
Save
0:01
To flip the current card, click it or press the Spacebar key.  To move the current card to one of the three colored boxes, click on the box.  You may also press the UP ARROW key to move the card to the "Know" box, the DOWN ARROW key to move the card to the "Don't know" box, or the RIGHT ARROW key to move the card to the Remaining box.  You may also click on the card displayed in any of the three boxes to bring that card back to the center.

Pass complete!

"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards




share
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

Gk GCSE παύω

Grk to GCSE παύω chs 1-8

QuestionAnswer
παύω pres act ind 1st sg: I stop
παύεις pres act ind 2nd sg: you stop
παύει pres act ind 3rd sg: he/she/it stops
παύομεν pres act ind 1st pl: we stop
παύετε pres act ind 2nd pl: you stop
παύουσι(ν) pres act ind 3rd pl: they stop
ἔπαυον [2] impf act ind 1st sg/3rd pl: I was/they were stopping
ἔπαυες impf act ind 2nd sg: you were stopping
ἔπαυε(ν) impf act ind 3rd sg: he/she/it was stopping
ἐπαύομεν impf act ind 1st pl: we were stopping
ἐπαύετε impf act ind 2nd pl: you were stopping
παύσω fut act ind 1st sg: I will stop
παύσεις fut act ind 2nd sg: you will stop
παύσει fut act ind 3rd sg: he/she/it will stop
παύσομεν fut act ind 1st pl: we will stop
παύσετε fut act ind 2nd pl: you will stop
παύσουσι(ν) fut act ind 3rd pl: they will stop
ἔπαυσα aor act ind 1st sg: I stopped
ἔπαυσας aor act ind 2nd sg: you stopped
ἔπαυσε(ν) aor act ind 3rd sg: he/she/it stopped
ἐπαύσαμεν aor act ind 1st pl: we stopped
ἐπαύσατε aor act ind 2nd pl: you stopped
ἔπαυσαν aor act ind 3rd pl:they stopped
παύομαι [2] pres mid/pass ind 1st sg:I cease/am stopped
παύῃ [2] pres mid/pass ind 2nd sg: you cease/are stopped
παύεται [2] pres mid/pass ind 3rd sg: he/she/it ceases/is stopped
παυόμεθα [2] pres mid/pass ind 1st pl: we cease/are stopped
παύεσθε [2] pres mid/pass ind 2nd pl: you cease/are stopped
παύονται [2] pres mid/pass ind 3rd pl: they cease/are stopped
ἐπαυόμην [2] impf mid/pass ind 1st sg: I was ceasing/being stopped
ἐπαύου [2] impf mid/pass ind 2nd sg: you were ceasing/being stopped
ἐπαύετο [2] impf mid/pass ind 3rd sg: he/she/it was ceasing/being stopped
ἐπαυόμεθα [2] impf mid/pass ind 1st pl: we were ceasing/being stopped
ἐπαύεσθε [2] impf mid/pass ind 2nd pl: you were ceasing/being stopped
ἐπαύοντο [2] impf mid/pass ind 3rd pl: they were ceasing/being stopped
παύσομαι fut mid ind 1st sg: I will cease
παύσῃ fut mid ind 2nd sg: you will cease
παύσεται fut mid ind 3rd sg: he/she/it will cease
παυσόμεθα fut mid ind 1st pl: we will cease
παύσεσθε fut mid ind 2nd pl: you will cease
παύσονται fut mid ind 3rd pl: they will cease
ἐπαυσάμην aor mid/pass ind 1st sg: I ceased/was stopped
ἐπαύσω aor mid/pass ind 2nd sg: you ceased/was stopped
ἐπαύσατο aor mid/pass ind 3rd sg: he/she/it ceased/was stopped
ἐπαυσάμεθα aor mid/pass ind 1st pl: we ceased/were stopped
ἐπαύσασθε aor mid/pass ind 2nd pl: you ceased/were stopped
ἐπαύσαντο aor mid/pass ind 3rd pl: they ceased/were stopped
παυσθήσομαι fut pass ind 1st sg: I will be stopped
παυσθήσῃ fut pass ind 2nd sg: you will be stopped
παυσθήσεται fut pass ind 3rd sg: he/she/it will be stopped
παυσθησόμεθα fut pass ind 1st pl: we will be stopped
παυσθήσεσθε fut pass ind 2nd pl: you will be stopped
παυσθήσονται fut pass ind 3rd pl: they will be stopped
ἐπαύσθην aor pass ind 1st sg: I was stopped
ἐπαύσθης aor pass ind 2nd sg: you were stopped
ἐπαύσθη aor pass ind 3rd sg: he/she/it was stopped
ἐπαύσθημεν aor pass ind 1st pl: we were stopped
ἐπαύσθητε aor pass ind 2nd pl: you were stopped
ἐπαύσθησαν aor pass ind 3rd pl: they were stopped
παῦε pres act imperative 2nd sg: Stop!
παύετε pres act imperative 2nd pl: Stop!
παύου pres mid/pass imperative 2nd sg: Cease!/Be stopped!
παύεσθε pres mid/pass imperative 2nd pl: Cease!/Be stopped!
παύετε [2 moods] pres act ind/imperative 2nd pl: You stop/Stop!
παύεσθε [2 moods] pres mid/pass ind 2nd pl: You cease/are stopped. OR pres mid/pass imperative 2nd pl: Cease!/Be stopped!
παύουσι(ν) pres act ind 3rd pl: they stop, OR pres act participle masc/neut dative pl: stopping
παύσουσι(ν) fut act ind 3rd pl: they will stop, OR fut act participle masc/neut dative pl: being about to stop
παύειν pres act inf: to stop
παύεσθαι pres mid/pass inf: to cease/be stopped
παύων pres act ppl masc nom sg: stopping
παύοντα [3] pres act ppl masc acc sg/neut nom pl/neut acc pl: stopping
παύοντος [2] pres act ppl masc/neut gen sg: stopping
παύοντι [2] pres act ppl masc/neut dat sg: stopping
παύοντες pres act ppl masc nom pl: stopping
παύοντας pres act ppl masc acc pl: stopping
παυόντων [2] pres act ppl masc/neut gen pl: stopping
παύουσι(ν) [2] pres act ppl masc/neut dat pl: stopping
παύσων fut act ppl masc nom sg: about to stop
παύσοντα [3] fut act ppl masc acc sg/neut nom pl/neut acc pl: about to stop
παύσοντος [2] fut act ppl masc/neut gen sg: about to stop
παύσοντι [2] fut act ppl masc/neut dat sg: about to stop
παύσοντες fut act ppl masc nom pl: about to stop
παύσοντας fut act ppl masc acc pl: about to stop
παύσοντων [2] fut act ppl masc/neut gen pl: about to stop
παύσουσι(ν) [2] fut act ppl masc/neut dat pl: about to stop
παύσας aor act ppl masc nom sg: having stopped
παύσαντα [3] aor act ppl masc acc sg/neut nom pl/neut acc pl: having stopped
παύσαντος [2] aor act ppl masc/neut gen sg: having stopped
παύσαντι [2] aor act ppl masc/neut dat sg: having stopped
παύσαντες aor act ppl masc nom pl: having stopped
παύσαντας aor act ppl masc acc pl: having stopped
παυσάντων [2] aor act ppl masc/neut gen pl: having stopped
παύσασι(ν) [2] aor act ppl masc/neut dat pl: having stopped
παῦον [2] pres act ppl neut nom/acc sg: stopping
παῦσον [2] fut act ppl neut nom/acc sg: about to stop
παῦσαν [2] aor act ppl neut nom/acc sg: having stopped
παύουσα pres act ppl fem nom sg: stopping
παύουσαν pres act pple fem acc sg: stopping
παυούσης pres act pple fem gen sg: stopping
παυούσῃ pres act ppl fem dat sg: stopping
παύουσαι pres act ppl fem nom pl: stopping
παυούσας pres act ppl fem acc pl: stopping
παυουσῶν pres act ppl fem gen pl: stopping
παυούσαις pres act ppl fem dat pl: stopping
παύσουσα fut act ppl fem nom sg: about to stop
παύσουσαν fut act ppl fem acc sg: about to stop
παυσούσης fut act ppl fem gen sg: about to stop
παυσούσῃ fut act ppl fem dat sg: about to stop
παύσουσαι fut act ppl fem nom pl: about to stop
παυσούσας fut act ppl fem acc pl: about to stop
παυσουσῶν fut act ppl fem gen pl: about to stop
παυσούσαις fut act ppl fem dat pl: about to stop
παύσασα fut act ppl fem nom sg: having stopped
παύσασαν fut act ppl fem acc sg: having stopped
παυσάσης fut act ppl fem gen sg: having stopped
παυσάσῃ fut act ppl fem dat sg: having stopped
παύσασαι fut act ppl fem nom pl: having stopped
παυσάσας fut act ppl fem acc pl: having stopped
παυσασῶν fut act ppl fem gen pl: having stopped
παυσάσαις fut act ppl fem dat pl: having stopped
παυόμενος [2] pres mid/pass ppl masc nom sg: ceasing/being stopped
παυόμενον [6] pres mid/pass ppl masc acc sg/neut nom sg/neut acc sg: ceasing/being stopped
παυομένου [4] pres mid/pass ppl masc/neut gen sg: ceasing/being stopped
παυομένῳ [4] pres mid/pass ppl masc/neut dat sg: ceasing/being stopped
παυόμενοι [2] pres mid/pass ppl masc nom pl: ceasing/being stopped
παυομένους [2] pres mid/pass ppl masc acc pl: ceasing/being stopped
παυομένων [6] pres mid/pass ppl masc/fem/neut gen pl: ceasing/being stopped
παυομένοις [4] pres mid/pass ppl masc/neut dat pl: ceasing/being stopped
παυομένη [2] pres mid/pass ppl fem nom sg: ceasing/being stopped
παυομένην [2] pres mid/pass ppl fem acc sg: ceasing/being stopped
παυομένης [2] pres mid/pass ppl fem gen sg: ceasing/being stopped
παυομένῃ [2] pres mid/pass ppl fem dat sg: ceasing/being stopped
παυόμεναι [2] pres mid/pass ppl fem nom pl: ceasing/being stopped
παυομένας [2] pres mid/pass ppl fem acc pl: ceasing/being stopped
παυομέναις [2] pres mid/pass ppl fem dat pl: ceasing/being stopped
παυόμενα [4] pres mid/pass ppl neut nom/acc pl: ceasing/being stopped
παυσόμενος fut mid ppl masc nom sg: about to cease
παυσόμενον [2] fut mid ppl masc nom sg/neut nom sg/neut acc sg: about to cease
παυσομένου [2] fut mid ppl masc/neut gen sg: about to cease
παυσομένῳ [2] fut mid ppl masc/neut dat sg: about to cease
παυσόμενοι fut mid ppl masc nom pl: about to cease
παυσομένους fut mid ppl masc acc pl: about to cease
παυσομένων [3] fut mid ppl masc/fem/neut gen pl: about to cease
παυσομένοις [2] fut mid ppl masc/neut dat pl: about to cease
παυσομένη fut mid ppl fem nom sg: about to cease
παυσομένην fut mid ppl fem acc sg: about to cease
παυσομένης fut mid ppl fem gen sg: about to cease
παυσομένῃ fut mid ppl fem dat sg: about to cease
παυσόμεναι fut mid ppl fem nom pl: about to cease
παυσομένας fut mid ppl fem acc pl: about to cease
παυσομέναις fut mid ppl fem dat pl: about to cease
παυσθησόμενος fut pass ppl masc nom sg: about to be stopped
παυσθησόμενον [3] fut pass ppl masc acc sg/neut nom sg/neut acc sg: about to be stopped
παυσθησομένου [2] fut pass ppl masc/neut gen sg: about to be stopped
παυσθησομένῳ [2] fut pass ppl masc/neut dat sg: about to be stopped
παυσθησόμενοι fut pass ppl masc nom pl: about to be stopped
παυσθησομένους fut pass ppl masc acc pl: about to be stopped
παυσθησομένων [3] fut pass ppl masc/fem/neut gen pl: about to be stopped
παυσθησομένοις [2] fut pass ppl masc/neut dat pl: about to be stopped
παυσθησομένη fut pass ppl fem nom sg: about to be stopped
παυσθησομένην fut pass ppl fem acc sg: about to be stopped
παυσθησομένης fut pass ppl fem gen sg: about to be stopped
παυσθησομένῃ fut pass ppl fem dat sg: about to be stopped
παυσθησόμεναι fut pass ppl fem nom pl: about to be stopped
παυσθησομένας fut pass ppl fem acc pl: about to be stopped
παυσθησομέναις fut pass ppl fem dat pl: about to be stopped
παυσθείς aor pass ppl masc nom sg: having been stopped
παυσθέντα [3] aor pass ppl masc acc sg/neut nom sg/neut acc sg: having been stopped
παυσθέντος [2] aor pass ppl masc/neut gen sg: having been stopped
παυσθέντι [2] aor pass ppl masc/neut dat sg: having been stopped
παυσθέντες aor pass ppl masc nom pl: having been stopped
παυσθέντας aor pass ppl masc acc pl: having been stopped
παυσθέντων [2] aor pass ppl masc/neut gen pl: having been stopped
παυσθεῖσι(ν) [2] aor pass ppl masc/neut dat pl: having been stopped
παυσθέν [2] aor pass ppl neut nom/acc sg: having been stopped
παυσθεῖσα aor pass ppl fem nom sg: having been stopped
παυσθεῖσαν aor pass ppl fem acc sg: having been stopped
παυσθείσης aor pass ppl fem gen sg: having been stopped
παυσθείσῃ aor pass ppl fem dat sg: having been stopped
παυσθεῖσαι aor pass ppl fem nom pl: having been stopped
παυσθείσας aor pass ppl fem acc pl: having been stopped
παυσθεισῶν aor pass ppl fem gen pl: having been stopped
παυσθείσαις aor pass ppl fem dat pl: having been stopped
παύσειν fut act inf: to be going to stop
παύσεσθαι fut mid inf: to be going to cease
παυσθήσεσθαι fut pass inf: to be going to be stopped
Created by: dboost