Save
Busy. Please wait.
Log in with Clever
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
Sign up using Clever
or

Username is available taken
show password


Make sure to remember your password. If you forget it there is no way for StudyStack to send you a reset link. You would need to create a new account.
Your email address is only used to allow you to reset your password. See our Privacy Policy and Terms of Service.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.
focusNode
Didn't know it?
click below
 
Knew it?
click below
Don't Know
Remaining cards (0)
Know
0:00
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

Apelacja

Apelacja w postępowaniu cywilnym. Suplement.

QuestionAnswer
Od jakich orzeczeń służy apelacja? Merytorycznych (rozstrzygających o istocie sprawy): - wyroki końcowe (316 kpc), wstępne (318 kpc), łączne (219 kpc); zaoczne (jeśli skarży powód 339 i 342 kpc); - postanowienia rozstrzygające co do istoty sprawy w nieprocesie; - wpis do KW (626 kpc)
Czy są orzeczenia merytoryczne, które nie podlegają zaskarżeniu apelacją? Tak: - nakaz zapłaty, - wyrok zaoczny (jeśli skarży pozwany - 344 kpc), - koszty procesu w nakazie lub wyroku zaocznym - przysługuje zażalenie, jeśli strona nie skarży co do istoty
Co jak pozwany od wyroku zaocznego wniesie apelację, a nie sprzeciw? Pismo błędnie nazwane apelacją, wniesione przez pozwanego od wyroku zaocznego, który mylnie uznany został przez sąd za kontradyktoryjny, powinno być potraktowane jako sprzeciw.
Co jeśli wyrok (ostateczny) w sprawie gdzie pozwany nie złożył żadnego oświadczenia w przedmiocie żądań pozwu nie został oznaczony jako wyrok zaoczny? Jak pozwany nie złożył żadnego oświadczenia w przedmiocie żądań pozwu to jest wyrok zaoczny, choćby sąd omyłkowo nadał mu charakter tzw. wyroku kontradyktoryjnego. Przysługuje od niego sprzeciw. Bez doręczenia wyrok taki się nie uprawomocnia.
Co jeśli jedna strona zaskarży wyrok w całości a druga strona zażali tylko koszty? Zażalenie takie powinno zostać rozpoznane łącznie z apelacją, gdyż w razie zmiany bądź uchylenia zaskarżonego wyroku postępowanie zażaleniowe podlega umorzeniu jako bezprzedmiotowe (odpowiednie zastosowanie art. 355 w zw. z art. 391 § 1 kpc)
Co musi zawierać wniosek o zwrot kosztów? że koszty te mają zostać zasądzone według złożonego spisu kosztów albo według norm przepisanych (art. 109 kpc). Inaczej jest niezłożony.
Czy można wnieść apelację od wyroku niepodpisanego lub nieogłoszonego (jeśli wymaga tego przepis)? Nie, orzeczeń nieistniejących nie można skarżyć.
Co zrobić, jeżeli sąd w wyroku nie orzekł o całości żądania, a chcemy zaskarżyć? Najpierw wniosek o uzupełnienie wyroku, potem apelacja.
Na jakim posiedzeniu wydaje wyrok sąd po odroczeniu wyroku? Na posiedzeniu jawnym
Co jeśli w protokole z posiedzenia jawnego, na którym ogłaszany był wyrok, nie ma wzmianki, że wyrok został ogłoszony? Z protokołu wynika domniemanie, że wyrok nie został ogłoszony. Obalić to można tylko przez sprostowanie protokołu 160 kpc. Jak strona nie skorzysta z tego domniemania, to nie można apelować od wyroku nieistniejącego.
Na czym polega legitymacja do wniesienia apelacji? Rozstrzygnięcie musi dotyczyć skarżącego. Wyjątek: interwenient uboczny, który wstąpił do sprawy łącznie z wniesieniem apelacji na podstawie art. 77 § 2 kpc, lub prokurator - 60 kpc.
Co powoduje brak legitymacji do wniesienia apelacji? Odrzucenie apelacji jako niedopuszczalnej
Na czym polega interes prawny w zaskarżeniu wyroku? Musi być obiektywna potrzeba zmiany lub uchylenia wyroku (interes tej strony)
Czy brak interesu prawnego powoduje niedopuszczalność apelacji? Tak. Mimo, że przepisy nie wymieniają. Brak interesu prawnego powoduje odrzucenie apelacji tak jak brak legitymacji.
Czy osoba, co do której oddalono powództwo, może złożyć apelację w zakresie rozstrzygnięcia w stosunku do współpozwanego? Nie
Czy współuczestnik materialny lub formalny jest uprawniony do zaskarżenia orzeczenia skierowanego przeciwko innemu współuczestnikowi występującemu po tej samej stronie procesowej? Nie, bo nie ma legitymacji. Nie może, choćby w jakimś stopniu to orzeczenie odnosiło się do niego.
Czy pełnomocnictwo procesowe obejmuje umocowanie do wniesienia powództwa wzajemnego? Tak
Czy pełnomocnictwo procesowe obejmuje umocowanie do wniesienia apelacji? Tak, jeśli nie zostało ograniczone do działania przed sądem pierwszej instancji.
Czy jeśli na pełnomocnictwie jest napisane, że pełnomocnictwo jest udzielone w sprawie przed określonym sądem, wydziałem i sygnaturą, to można na jego podstawie wnieść apelację? Nie. Co prawda to jest sporne, ale trzeba dbać, żeby było szeroko.
Czy aplikant może wnieść apelację? Nie. Może podpisywać pisma procesowe z upoważnienia adwokata lub radcy, z wyłączeniem apelacji, skargi kasacyjnej i konstytucyjnej.
Czy aplikant może reprezentować przed sądem II instancji? Tak, po 6 miesiącach aplikacji, do roku po ukończeniu aplikacji.
Jaki jest skład sądu II instancji w postępowaniu apelacyjnym? Trzyosobowy
Czy jest możliwe procedowanie w II instancji w składzie jednoosobowym? Tak. Art. 367 § 3 kpc - na posiedzeniu niejawnym, z wyjątkiem wydania wyroku. Art. 505 [10] kpc - w uproszczonym w składzie jednego sędziego.
Czy brak oznaczenia sądu II instancji w apelacji powoduje odrzucenie apelacji? Nie. To brak formalny, ale nie uniemożliwia nadanie sprawy prawidłowego biegu. Właściwość sądu II instancji jest funkcjonalna, brana pod uwagę przez sąd z urzędu (art. 367 § 2 kpc)
Czy w apelacji trzeba wskazywać wydział sądu II instancji? Nie. Wydział ustala się na podstawie sygnatury sprawy w I instancji.
Czy nieoznaczenie zaskarżonego wyroku może powodować odrzucenie apelacji? Tak, ale tylko wtedy, gdy nie ma możliwości powiązania apelacji z konkretnym orzeczeniem.
Czy w apelacji trzeba oznaczyć miejsca zamieszkania i siedzibę stron, stosownie do art. 126 § 2 kpc? Nie. Tylko w przypadku osób prawnych konieczne jest podanie miejscowości (siedziby).
Czy w apelacji trzeba podać przedstawicieli ustawowych oraz pełnomocników? Tak. Bezwzględnie art. 126 § 1 pkt 2 kpc.
Czy w apelacji trzeba wskazywać, że strona prowadzi działalność gospodarczą? Nie. To nie służy do oznaczenia stron. Te informacje piszemy tylko w uzasadnieniu, jeśli jest potrzeba.
Czy w tytule apelacji trzeba podawać wyrok? Nie trzeba. Dopiero w osnowie, we wstępie.
Czy jeśli apelacja jest wniesiona do niewłaściwego sąd i upłynie termin, to można nadać jej bieg? Nie. Zgodnie z art. 130 § 1 kpc, mylne oznaczenie pisma i inne oczywiste niedokładności nie stanowią przeszkody do nadania mu biegu. W tej sytuacji jest problem z nadaniem apelacji biegu.
Kiedy w apelacji trzeba podać w.p.z.? art. 368 § 2 kpc - W sprawach o prawa majątkowe.
Czy do apelacji stosuje się wymóg z art. 126[1] § 1 kpc, że należy podać w.p.z., jeżeli od tej wartości zależy właściwość rzeczowa sądu, wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego, a przedmiotem sprawy nie jest oznaczona kwota pieniężna? Nie. W.p.z. może być oznaczony na kwotę wyższą niż w.p.s. jeśli powód rozszerzył powództwo lub sąd orzekł ponad żądanie.
Czy sąd może orzec ponad żądanie? Nie. Nawet w sprawach z prawa pracy przewodniczący ma jedynie obowiązek pouczyć pracownika tylko o roszczeniach jakie ma (art. 477 kpc).
Czy w sprawach z zakresu prawa pracy sąd może z urzędu uwzględnić roszczenie alternatywne pracownika, jeśli jego okaże się nieuzasadnione? Tak. Art. 477 [1] kpc. Ale to nie jest orzekanie ponad żądanie.
Czy trzeba podawać w.p.z. gdy zakresem zaskarżenia jest oznaczona kwota pieniężna? Czy trzeba zaokrąglać? Nie. To wynika z odpowiedniego stosowania art. 19 § 1 kpc. Jak jest oznaczona kwota pieniężna to nie trzeba też zaokrąglać, w myśl art. 126[1] § 3 kpc.
Czy opłatę sądową (stosunkową) w apelacji trzeba zaokrąglić do pełnego złotego? Tak. Zawsze. art. 21 uksc
A co z w.p.z., jeśli zakresem zaskarżenia objęte jest co prawda roszczenie pieniężne, ale niewyrażone w konkretnej kwocie np. odsetki? Wtedy jest obowiązek oznaczenia w.p.z.
Czym różni się 368 § 2 kpc od 126[1] § 1 kpc, jeśli chodzi o w.p.z.? 368 § 2 jest szczególny, bo wymaga, żeby w.p.z. podawać w każdej sprawie o prawa majątkowe, niezależnie od tego czy od tej wartości zależy wysokość opłaty lub dopuszczalność środka odwoławczego
Czy brak podania w.p.z. prowadzi do zwrotu pisma, albo odrzucenia apelacji? To zależy. Jeśli od w.p.z. nie jest uzależniona opłata, właściwość, dopuszczalność środka odwoławczego, ani koszty zastępstwa to nie, bo sprawie można nadać dalszy bieg (130 § 1 kpc).
Czy w sprawach, w których opłata od pozwu jest stała, a właściwość sądu ustalona, podawanie w.p.z. ma jakiejkolwiek znaczenie praktyczne? Tak. Chodzi o dopuszczalność skargi kasacyjnej 398[2] np. 50k, 10k.
Czy brak oznaczenia w.p.z. w apelacji w sprawie, w której przysługiwałaby skarga kasacyjna, uniemożliwia apelacji nadanie prawidłowego biegu? Tak, bo nie można strony pouczyć o prawie do wniesienia skargi kasacyjnej. Przy czym obowiązek wskazania w.p.s. jest już w pozwie, choć w tym momencie jeszcze niczemu nie służy.
Kiedy sąd kontroluje w.p.z.? Na każdym dalszym etapie postępowania. Może to zrobić sąd I instancji w międzyinstancyjnym, a może sąd II instancji i SN po wniesieniu kasacji.
Czy wps podlega badaniu z urzędu przez sąd jak wpz? Nie. Wps sąd może sprawdzić z urzędu przed doręczeniem pozwu, a potem na zarzut pozwanego po doręczeniu odpisu pozwu przed wdaniem się spór co do istoty sprawy. A wpz w dalszym toku ZAWSZE.
Cz wniesienie apelacji do wyroku dotyczące roszczenia pieniężnego wymaga wskazania wpz? Nie. Sam zakres zaskarżenia spełnia wymogi wpz. W takim wypadku oznaczać nie trzeba.
Kiedy wpz może być wyższy niż wps? Kiedy sąd orzekł ponad żądanie albo powód rozszerzył powództwo.
Czy odsetki wlicza się do wps? Czy odsetki wlicza się do wpz? Do wps nie. Do wpz co do zasady też nie, chyba że już nie są dochodzone obok roszczenia główne (np. są skarżone same odsetki).
Czy odsetki dochodzone obok kwoty kapitału od konkretnej daty, które są wyrażone procentowo są wliczane do wpz? Nie. Są dalej obok roszczenia.
Czy odsetki dochodzone obok kwoty kapitału w ten sposób, że zostały wyrażone kwotą za określony, zamknięty okres, są wliczane do wpz? Nie. Bo nie są poddane oprocentowaniu w dalszym ciągu.
Czy odsetki dochodzone samodzielnie bez należności głównej są wliczane do wpz? Tak. Bo nie są dochodzone obok roszczenia. Wliczamy niezależnie do tego czy są poddane dalszemu oprocentowaniu.
Czy odsetki dochodzone obok kwoty kapitału w ten sposób, że zostały wyrażone kwotą za określony zamknięty okres i poddane zostały dalszemu oprocentowaniu są wliczane do wpz? Tak. Bo skoro dalej się je oprocentowuje to stanowią kapitał. A kapitał wliczamy do wpz
Czy odsetki dochodzone obok kwoty kapitału w ten sposób, że zostały wyrażone kwotą za określony zamknięty okres i doliczono je do kapitału i razem zostało to poddane dalszemu oprocentowaniu są wliczane do wpz? Tak. Bo skoro dalej się je oprocentowuje to stanowią kapitał. A kapitał wliczamy do wpz
Świadczenia powtarzające się: jak określić wps w zależności od tego czy są one wymagalne, czy niewymagalne? W przypadku świadczeń wymagalnych (wedle twierdzeń strony) wps stanowi cała dochodzona kwota stosownie do art. 19 § 1. Jeśli są niewymagalne, to stosuje się art. 22 kpc. (fikcyjny wps)
Czy jeśli w części roszczenia skarży się świadczenie główne, a w części tylko odsetki od innego świadczenia głównego, to wlicza się te odsetki do wpz? Tak. Kumulacja roszczeń.
Jak wygląda obliczanie wps w sprawach o świadczenia powtarzające się (art. 22 kpc)? W sprawach o prawo do świadczeń powtarzających się wartość przedmiotu sporu stanowi suma świadczeń za jeden rok, a jeżeli świadczenia trwają krócej niż rok - za cały czas ich trwania.
Czy w sprawach o świadczenia powtarzające się można rozszerzyć żądanie w postępowaniu apelacyjnym? Tak. Art 383 kpc. Ale to dotyczy przypadków, gdy roszczenie dot. świadczeń powtarzających się np. wynika z umowy i jest jakas zaległość. Jeśli chodzi o UKSZTAŁTOWANIA prawa do świadczeń powtarzających się to nie można.
Co z wpz, jeśli powód dochodzi praw do świadczeń powtarzających się o różnej wysokości w różnych okresach? Podstawą oznaczenia wpz ( i wps) jest wartość najwyższa.
Jakich spraw dotyczą zasady określania wps z zakresu spraw dot. umowy najmu i dzierżawy? O istnienie, unieważnienie, rozwiązanie umowy najmu lub dzierżawy O wydanie lub odebranie przedmiotu najmu lub dzierżawy
Jak oblicza się wps w sprawach dot. umowy najmu lub dzierżawy? Art. 23 kpc - przy umowach zawartych na czas oznaczony - suma czynszu za czas sporny, nieoznaczony - suma czynszu za okres 3 miesięcy.
Czy można w apelacji kwestionować wps jeśli sąd uznał, że strony łączyła umowa użyczenia, a nie najmu, i wartość ta powinna zostać określone zgodnie z 23[2] kpc lub 19 § 2 kpc? Nie. Wps określają zawsze twierdzenia pozwu, niezależnie od wyniku sprawy. Jak sie zmieni kwalifikacja umowy, to nie ma to wpływu na wps i wpz.
Jaka jest różnica przy określaniu wps dla nieruchomości, której żądamy jej odebrania, jeśli jest ona posiadana na podstawie innego tytułu niż najem i dzierżawa, albo w ogóle bez tytułu? Bardzo mała (art. 23 i 23[2]). W przypadku, gdy nie wynika z najmu lub dzierżawy, bierze się pod uwagę hipotetyczny czynsz (a nie umowny) i ZAWSZE 3-miesięczny.
Jaka jest różnica przy określaniu wps dla ruchomości, której żądamy jej odebrania, jeśli jest ona posiadana na podstawie innego tytułu niż najem i dzierżawa, albo w ogóle bez tytułu? Może być znaczna, bo jak rzecz jest w najmie lub dzierżawie, to bierze się pod uwagę umowny czynsz, a jak np. bez tytułu prawnego to bierze się pod uwagę wartość rzeczy (19 § 2 kpc).
Czy jak przedmiotem zaskarżenia jest ,,kwota pieniężna'' i jakieś inne roszczenie majątkowe i zliczamy ich wartość, to trzeba zaokrągliżć wpz? Nie. Art 19 § 1 kpc trzeba rozumieć tak, że jeśli oznaczona kwota stanowi składnik skumulowanych roszczeń, to w dalszym ciągu jej wartość wyrażona jest przez tę kwotę.
Czy wartość przedmiotu zaskarżenia kilku roszczeń dochodzonych przez współuczestników procesowych podlega zliczeniu? Nie. Chyba, że jednocześnie zachodzi kumulacja roszczeń w zakresie każdego ze współuczestników z osobna. przy współuczestnictwie formalnym lub materialnym opartym na tej samej podstawie, lub przy całym współuczestnictwie mat. opartym na wspólnym prawie.
Co mówi zasada z art. 73 § 1 kpc? Każdy współuczestnik działa w imieniu własnym.
Kogo nie dotyczy zasada z art. 73 § 1 kpc? Nie dotyczy współuczestników jednolitych (zawsze koniecznych) i materialnych opartym na wspólnym prawie i obowiązku, jeśli zastosowanie ma 378 § 2 kpc (prawo wspólne).
Kogo dotyczy zasada z art. 73 § 1 kpc? Dotyczy współuczestników mat. opartych na tej samej podstawie fakt. i prawnej oraz współuczestników formalnych. odstępstwa: - możliwość łączenia w jednym pozwie roszczeń przekraczających próg właściwości rzeczowej sądu rejonowego; - opłata od apelacji
Kiedy zasada z art. 73 § 1 kpc dotyczy współuczestników materialnych opartym na wspólnym prawie i obowiązku, które nie jest jednolite ani konieczne? W każdym przypadku oprócz wyjątku z art. 378 § 2 kpc. Wyjątek dotyczy praw wspólnych, tj, najczęściej odpowiedzialności solidarnej i in solidum.
Czy apelacja wniesiona przez współuczestnika materialnego, gdy współuczestnictwo jest oparte na tej samej podstawie faktycznej i prawnej, może zakresem zaskarżenia obejmować wyrok w stosunku do drugiego współuczestnika? Nie może (no chyba, że jest pełnomocnikiem procesowym drugiej strony). Apelacja tak wniesiona podlega odrzuceniu jako niedopuszczalna (brak legitymacji). Nie można rozważać art. 378 § 2 kpc, bo nie ma wspólnego prawa i obowiązku.
Created by: kapinsky
Popular Law sets

 

 



Voices

Use these flashcards to help memorize information. Look at the large card and try to recall what is on the other side. Then click the card to flip it. If you knew the answer, click the green Know box. Otherwise, click the red Don't know box.

When you've placed seven or more cards in the Don't know box, click "retry" to try those cards again.

If you've accidentally put the card in the wrong box, just click on the card to take it out of the box.

You can also use your keyboard to move the cards as follows:

If you are logged in to your account, this website will remember which cards you know and don't know so that they are in the same box the next time you log in.

When you need a break, try one of the other activities listed below the flashcards like Matching, Snowman, or Hungry Bug. Although it may feel like you're playing a game, your brain is still making more connections with the information to help you out.

To see how well you know the information, try the Quiz or Test activity.

Pass complete!
"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards