Save
Busy. Please wait.
Log in with Clever
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
Sign up using Clever
or

Username is available taken
show password


Make sure to remember your password. If you forget it there is no way for StudyStack to send you a reset link. You would need to create a new account.
Your email address is only used to allow you to reset your password. See our Privacy Policy and Terms of Service.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.
focusNode
Didn't know it?
click below
 
Knew it?
click below
Don't Know
Remaining cards (0)
Know
0:00
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

Prawo pracy

Prawo pracy w praktyce. Podręcznik

QuestionAnswer
Jakie są szczególne źródła prawa pracy? (4) układy zbiorowe, porozumienia zbiorowe, regulaminy, statuty
Co jeśli akt niższej rangi jest mniej korzystny niż akt wyższej rangi? Stosuje się zasadę uprzywilejowania pracownika
Co to jest układ zbiorowy pracy? To porozumienie prawne zawierane przez pracodawcę/organizacje pracodawców ze związkami zawodowymi. Określa warunki umów o pracę.
Jakie są rodzaje układów zbiorowych pracy? Zakładowy i ponadzakładowy
Co może obejmować układ zbiorowy pracy? Np. zasady nabywania prawa do urlopu, zasady wynagradzania, ale też zobowiązania stron układu do przestrzegania danych norm.
Jak wprowadza się układ w życie? Układ podlega rejestracji. Wchodzi w życie najwcześniej w dniu zarejestrowania.
Czym są porozumienia zbiorowe? Porozumienia zbiorowe pozwalają na reagowanie na szczególne sytuacje powstałe w zakładzie pracy.
Jaki przepis kodeksu pracy wyznacza treść układu zbiorowego? art. 240 kp [Treść układu zbiorowego] - 1)warunki, jakim powinna odpowiadać treść stosunku pracy, z zastrzeżeniem § 3; 2)wzajemne zobowiązania stron układu, w tym dotyczące stosowania układu i przestrzegania jego postanowień. Może określać inne.
Czy można zmienić warunki pracy i płacy na podstawie samego porozumienia zbiorowego, bez wypowiedzenia zmieniającego? Tak
Czy zawarcie porozumienia zbiorowego wymaga podstawy prawnej? To zależy. Z jednej strony podstawa powinna być w ustawie (mniejszość). Z drugiej strony sama konstytucja daje uprawnienie do zawarcia porozumienia przez pracodawcę i związki zawodowe - art. 59 ust. 2 Konstytucji (większość).
Czy postanowienia regulaminu mogą być mniej korzystne niż postanowienia układu zbiorowego? Nie. Regulamin może być tylko korzystniejszy. Niższej rangi jest źródło zakładowego prawa pracy musi ustępować źródłom rangi wyższej.
Jakie są rodzaje regulaminów (głównie)? 1) regulamin pracy - określa organizacje, prawa obowiązki stron 2) regulamin wynagradzania, 3) regulamin świadczeń socjalnych.
Czym jest statut? Kiedy będzie źródłem zakładowego prawa pracy? Statut to dokument, który określa organizacje i sposób działania osoby prawnej. Może być źródłem prawa pracy jeżeli określa prawa i obowiązki stron stosunku pracy.
Wyróżnia się dwa rodzaje statutów. Jakie? 1) statut jako akt powszechnie obowiązujący (np. statut jednostki samorządu terytorialnego), 2) statut jako akt wydany n podstawie ustawy np. statut spółki kapitałowej.
Czy regulamin wynagradzania (art. 77[2] kp) jest aktem normatywnym? Czy jest źródłem prawa pracy? Źródła prawa pracy - art. 9 kp. 2 x TAK
Jakie są podstawy nawiązania stosunku pracy? umowa o pracę, powołanie, wybór, mianowanie, spółdzielcza umowa o pracę
Kiedy nawiązuje się stosunek pracy? W terminie z umowy. Nie ma znaczenia dzień rozpoczęcia. Niezależnie od tego, czy pracownik przystąpił do jej wykonywania. Może być w dzień wolny od pracy.
Czy można rozpocząć pracę przed podpisaniem umowy? Tak. Dojdzie wtedy do zawarcia umowy o pracę. Forma pisemna umowy o pracę jest ad probationem, a nie ad solemnitatem.
Co może zrobić pracownik, który pracuje, a nie ma podpisanej umowy o pracę? Ma roszczenie o ustalenie z art. 189 kpc - Powód może żądać ustalenia przez sąd istnienia lub nieistnienia stosunku prawnego lub prawa, gdy ma w tym interes prawny
Co składa się na warunki pracy i płacy (ustalone w umowie)? rodzaj pracy, miejsce wykonywania pracy, wynagrodzenie za pracę ze wskazaniem składników wynagrodzenia, wymiar czasu pracy, termin rozpoczęcia pracy
Czy pracodawca może zmienić zakres czynności pracownika na danym stanowisku, jeśli nie są ujęte w umowie o pracę? Tak, nie wymaga to zgody pracownika. To uprawnienia kierownicze.
Czy pracodawca może zmienić zakres czynności pracownika na danym stanowisku, jeśli są ujęte w umowie o pracę? Od momentu, jak wprowadzi zakres czynności do umowy o pracę, zmiana obowiązków wymaga każdorazowo zgody pracownika. Jeśli nie zgodzi się na zmianę, można wręczyć wypowiedzenie zmieniające.
Czy miejsce pracy może być określone w sposób nieograniczony w umowie o pracę? Nie. Może być mniej lub bardziej szczegółowo określone, ale nie może być dowolne. Może być np: - siedziba pracodawcy (miejscowość), - obok wskazanie niestałych miejsc pracy, - obszar geograficzny (jeśli dot. pracowników transportu, PH)
Czy pracownik może zawrzeć w umowie zgodę na czasową zmianę miejsca pracy w uzasadnionych przypadkach? Nie. Taka klauzula umowna jest nieważna. Musi być wskazane określone miejsce i okres tej ,,zmiany''.
Jakie ustalenie miejsca w umowie o pracę ma znaczenie z perspektywy pracodawcy? Jak jest nieścisłe, to do zmiany miejsca niepotrzebne jest wypowiedzenie zmieniające (wystarczy polecenie). Gdy wykracza poza umowę, potrzebne wypowiedzenie zmieniające.
Jak zmienić wynagrodzenie pracownika? Za pomocą wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 kp) lub na mocy porozumienia stron
Czy umowa o pracę, w której nie ma wszystkich wymaganych elementów z art. 29 kp jest nieważna? Jest ważna. Niepodanie tych składników nie ma wpływu na ważność stosunku pracy.
Czy w umowie na okres próbny można zawrzeć postanowienie, że po upływie okresu próbnego umowa staje się umową na czas nieokreślony? Tak, zgodnie z zasadą korzystności (art. 18 kp)
Kiedy możliwe jest ponowne zawarcie umowy na okres próbny? art. 25 § 3 kp: - jeśli pracownik ma być zatrudniony w celu wykonywania innej pracy, - tylko raz, po 3 latach od wygaśnięcia lub rozwiązania poprzedniej umowy o pracę na to samo stanowisko
Co jeśli umowa na okres próbny zostanie uznana za nieważną? SN: umowę kwalifikujemy wówczas jako zawarta na czas nieokreślony. Jeśli tylko termin jest błędnie oznaczony, to jest to umowa na czas określony do tego terminu. Jeśli problemem jest ,,klauzula próby'' wtedy jest to umowa na czas nieokreślony.
Jak odróżnić umowę zawartą w formie dorozumianej - czy to czas określony czy nieokreślony? Dlaczego to ważne? Najczęściej sądy przyjmują, że to czas nieokreślony. Np. w kontekście odprawy pieniężnej - gdy stosunek pracy rozwiązuje zakład pracy, a nie gdy umowa minęła terminowo.
Kiedy umowa na czas określony stają się umową na czas nieokreślony? W momencie zawarcia 4 umowy o pracę przed upływem 33 miesięcy, lub z momentem upływu okresu 33 miesięcy.
Czy przedłużenie umowy na czas określony jest ,,nową umową'' w kontekście regulacji z art. 25 § 3 kp? Tak. Nie dotyczy tylko przedłużenia umowy o pracę kobiet w ciąży do dnia porodu (177 § 3 kp).
Czy fikcja przekształcenia umów na czas określony w nieokreślony jest bezwzględna? Czy są jakieś wyjątki? Nie jest bezwzględna. Zasad tych nie stosuje się do umów o zastępstwo, prac o charakterze dorywczym i sezonowym i pracy przez okres kadencji. Pracodawca musi wtedy zawiadomić inspektora pracy i wyjaśnić w terminie 5 dni roboczych od zawarcia.
Kiedy można nawiązać stosunek pracy przez powołanie? Tylko na podstawie odrębnych przepisów np. ustawy o pracownikach samorządowych
Czy można powołać na czas nieokreślony? Tak, a jeśli przepisy wyznaczają okres powołania, stosunek pracy jest na okres objęty powołaniem.
Czy powołany może zawrzeć osobno umowę o pracę? Może, ale nie ma ona cech umowy stricte. Podstawą stosunku pracy jest powołanie. Może dookreślać.
Czy jeśli pracownik zostaje powołany, a ma innego pracodawcę, może skrócić termin wypowiedzenia u innego pracodawcy? Jeśli ma 3 miesięczne wypowiedzenie, może skrócić do miesiąca. Takie rozwiązanie umowy ma skutek, jakie przepisy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem.
Co z dotychczasowym stanowiskiem pracownika, który zostaje powołany przez tego samego pracodawcę? Przekształca się w stosunek pracy na podstawie powołania. Jeśli powołanie jest na czas określony, po upływie tego okresu nie ma powrotu do stanu sprzed powołania.
Czy pracownik i pracodawca mogą umówić się, że po upływie powołania pracownik wróci na stare stanowisko? Tak. Pracownik może zgodzić się na powołanie pod warunkiem, że wróci na poprzednie stanowisko. Wtedy należy przyjmować, że podstawa zatrudnienia czasowo się zmienia, a umowa o pracę zostanie reaktywowana.
Czy do powołania stosuje się odpowiednio wszystkie przepisy kp dot. umów o pracę (ich rozwiązywania, przywracania do pracy itp.) ? Przepis art. 69 kp wyłącza stosowanie do stosunku pracy na podstawie powołania niektórych przepisów dot. trybu postępowania przy rozwiązywaniu umów o pracę, orzekania o bezskuteczności wypowiedzeń, przywrócenia do pracy i odszkodowania.
Czy wystąpienie z powództwem o uznanie za bezskuteczne odwołania ze stanowiska skutkować będzie wydaniem przez sąd postanowienia o odrzuceniu pozwu z uwagi na niedopuszczalność drogi sądowej? Nie. Będzie zarzut naruszenia przepisów postępowania tj. art. 199 pkt 1 kpc. Nie można stawiać znaku równości między brakiem roszczenia pracownika a niedopuszczalnością drogi sądowej.
Jakie rozumieć odwołanie z funkcji? Czy rozwiązuje się stosunek pracy? To odwołanie z funkcji i rozwiązanie/wypowiedzenie stosunku pracy jednym aktem.
Czy pracownik odwołany ma prawo do wynagrodzenia? To zależy. Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem umowy o pracę. Natomiast można odwołać bez wypowiedzenia jeżeli odwołano z winy pracownika lub z przyczyn niezawinionych (52 i 53 kp), wtedy wynagrodzenie nie przysługuje.
Czy można odwołać ze stanowiska wypowiedzeniem zmieniającym? Nie. Art. 69 kp nie daje podstaw do rozwiązania stosunku pracy z powołania w trybie wypowiedzenia zmieniającego.
Czy pracodawca musi podać przyczynę odwołania jak w przypadku wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia (30 § 4 kp)? Nie, nie musi, zarówno przy odwołaniu za wypowiedzeniem jak i bez wypowiedzenia. Pracownik nie może skutecznie zakwestionować odwołania ze względu na brak uzasadnionej przyczyny.
Czy odwołanie bez zachowania formy pisemnej, w przypadku rozwiązania umowy bez wypowiedzenia (odwołania), jest podstawą roszczeń odszkodowawczych z art. 56 i 58 kp? Tak. Stosuje sie art. 69 kp w zw. z art. 56 lub 58 kp.
Czy jest możliwe pozostawanie stron w stosunku pracy po odwołaniu pracownika? Tak. art. 71 kp - Na wniosek lub za zgodą pracownika można zatrudnić go w okresie wypowiedzenia przy innej pracy, odpowiedniej (kwalifikacje), a po upływie okresu wypowiedzenia zatrudnić na uzgodnionych przez strony warunkach pracy i płacy.
Kiedy rozpoczyna się bieg wypowiedzenia, jeśli odwołano pracownika w okresie usprawiedliwionej nieobecności w pracy? Jak wróci, chyba że miną okresy z 53 kp, wtedy można bez wypowiedzenia
Czy można odwołać bez wypowiedzenia, jeśli pracownika nie ma rok ze względu na opiekę nad dzieckiem i pobiera z tego tytułu zasiłek? Nie. art. 53 § 2 kp zabrania w tym wypadku.
Czy można odwołać pracownicę w ciąży? Tak, ale trzeba jej zapewnić inną pracę, a przez okres równy okresowi wypowiedzenia pracownica ma prawo do wynagrodzenia w wysokości przysługującej jej przed odwołaniem.
Co jeśli odwołana pracownica w ciąży nie wyrazi zgodę na podjęcie innej pracy? Stosunek pracy ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. Bieg wypowiedzenia rozpoczyna się od zaproponowania na piśmie innej pracy.
Co jeśli pracodawca zaproponuje odwołanej pracownicy w ciąży pozorne, inne stanowisko, które nie jest odpowiednie? Pracownica może odwołać się do sądu pracy. Pozew o ustalenie? Trzeba argumentować, że stosunek pracy trwa nadal.
Czym różni się powołanie od wyboru? W przypadku wyboru stosunek pracy zawiera się na czas określony - czas trwania mandatu. Po wygaśnięciu mandatu rozwiązuje się stosunek pracy z wyboru.
Czy nawiązanie stosunku pracy na podstawie wyboru skutkuje rozwiązaniem dotychczasowego stosunku pracy? Nie. na mocy art. 174 § 1 kp w zw. z art. 74 kp takiemu pracownikowi przysługuje urlop bezpłatny.
Czy urlop bezpłatny może być udzielony w sposób dorozumiany? Tak. Skoro pracownik wyraża zgodę na zatrudnienie z wyboru, tym samym wyraża wolę co do zawieszenia praw i obowiązków, które miał z dotychczasowego stosunku pracy. Tak samo pracodawca.
Czy po zakończeniu stosunku pracy z wyboru pracownik może wrócić na dotychczasowe stanowisko? Tak, jeżeli zgłosi swój powrót w ciągu 7 dni od dnia rozwiązania (art. 74 kp). Ma prawo wrócić na stanowisko równorzędne pod względem wynagrodzenia.
Co jeśli wybór się kończy, a pracownik nie był na urlopie bezpłatnym na czas wyboru? Wtedy stosunek pracy się rozwiązuje, a pracownik ma prawo do odprawy w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia.
Jakie są rodzaje mianowania? 1. mianowanie (nominacja), które powoduje powstanie stosunku pracy - art. 76 kp, 2. mianowanie (nominacja), którego skutkiem jest powstanie stosunku służbowego o charakterze administracyjnoprawnym (dotyczy mundurówek np. policjantów)
Czy można wypowiedzieć pracownikowi samorządowemu warunki pracy i płacy (wypowiedzeniem zmieniającym z art. 42 kp)? Nie. Stosunek pracy rodzi się z mianowania, a nie zawartej odrębnie umowy o pracę.
Czy dla stwierdzenie, że ktoś jest pracownikiem wystarczy, że będzie on świadczył pracę? Nie. Konieczne jest też określenie warunków pracy w jednej z form przewidzianych w art. 2 kp (czyli jednego rodzaju zatrudnienia).
Co jeśli strony zawarły umowę o pracę tylko dla ubezpieczeń społecznych, a nie zamierzają nawiązać faktycznie stosunku pracy? Taka umowa jest nieważna, jako pozorna, zgodnie z art. 83 § 1 kc.
Czy można zawrzeć umowę przedwstępną zobowiązującą do zawarcia umowy o pracę? Prawo nie zabrania, więc można na podstawie art. 300 kp w zw. z art. 389 i 390 kc.
Jakie postanowienia powinna zawierać umowa przedwstępna (o pracę)? Postanowienia istotne (art. 389 kc), czyli składniki umowy o pracę z art. 29 kp.
Ile czasu jest na zawarcie takiej umowy? Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia - art. 389 kc.
Co może zrobić strona, jeśli druga strona uchyla się od zawarcia umowy przyrzeczonej? Może żądać naprawienia szkody, którą poniosła, przez to że liczyła na zawarcie umowy przyrzeczonej (tzw. ujemny interes umowny).
Czy można umową przedwstępną ograniczyć możliwość dochodzenia odszkodowania lub dać kary umowne? Strony mogą do umowy przedwstępnej wprowadzić także karę umowną lub klauzulę o wyłączeniu utraconych korzyści z zakresu odszkodowania.
Kiedy można dochodzić zawarcia umowy przyrzeczonej (umowy o pracę)? Wtedy, gdy umowa przedwstępna czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej. Silniejszy skutek wystąpi, gdy strony umową się co do postanowień przedmiotowo istotnych umowy o pracę, w umowie przedwstępnej (czyli art. 29 kp).
Kto może wystąpić z roszczeniem o zawarcie umowy o pracę jako umowy przyrzeczonej? Tylko pracownik. Pracodawca nie może, bo w Polsce nie ma obowiązku pracy. Pracodawca może dochodzić tylko odszkodowania na zasadach ogólnych (liczył, że zawrze).
Co może obejmować roszczenie o odszkodowanie wynikające z umowy przedwstępnej o pracę (w braku innych postanowień)? Przede wszystkim zarobki utracone wskutek pozostawania bez pracy tj. pracownik który liczył na zawarcie umowy przyrzeczonej, rozwiązał dotychczasową umowę o pracę, a następnie pozostawał bez pracy lub pracował na gorszych warunkach.
Jakie dane osobowe musi podać osoba ubiegająca się o zatrudnienie? imię nazwisko, datę urodzenia, dane kontaktowe, kwalifikacje zawodowe, przebieg dotychczasowego zatrudnienia, wykształcenie (jeśli jest to niezbędne dla danego stanowiska)
Jakie dane osobowe musi podać pracownik? dodatkowo: - adres zamieszkania, PESEL, inne dane osobowe, dane dzieci i członków najbliższej rodziny (jeśli ma benefity), wykształcenie i przebieg zatrudnienia (jeśli nie podał jako kandydat), nr rachunku bankowego (jeśli nie chciał wypłaty do ręki).
Co jeśli pracownik odmówi podania danych, do których jest zobowiązany? Odmowa podania danych (co do których ma obowiązek) to naruszenie podstawowych obowiązków pracownika z całym wachlarzem skutków prawnych.
Co jeśli pracownik odmówi podania danych dobrowolnych? Nic. Nie może to być podstawa do gorszego traktowania, nie może być negatywnych konsekwencji.
Czy pracodawca może zainstalować monitoring w zakładzie pracy? Tak, ale musi powiadomić i musi zawrzeć to w regulaminie pracy. Jeśli nie ma regulaminu pracy, to obwieszczenie.
Jaki pracodawca ma obowiązek w terminie 7 dni od zawarcia umowy o pracę? informacyjny - musi powiadomić pracownika na piśmie o dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłat, wymiarze urlopu, długości okresu wypowiedzenia.
Czy obowiązek informacyjny się rozszerza jeśli pracodawca nie ma regulaminu pracy? Jeśli nie ma regulaminu pracy, to dodatkowo informacja o porze nocnej, miejscu terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia, przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy
Jaki obowiązek ma pracodawca, jeśli dopuszcza do pracy bez zawarcia umowy o pracę na piśmie? Musi poinformować na piśmie o ustaleniach umowy. To ma zapobiegać nielegalnemu zatrudnieniu.
Jakie są najbardziej kluczowe CECHY stosunku pracy? Podporządkowanie i osobiste świadczenie pracy
Co jeśli umowa ma cechy umowy o pracę i umowy cywilnoprawnej jednocześnie? Trzeba ocenić, które elementy przeważają. Jeżeli żadne nie przeważają, znaczenie dla stosunku ma nazwa i sposób realizacji zobowiązania.
Co może zrobić osoba na zleceniu, która twierdzi, że w rzeczywistości jest na umowie o pracę? Powództwo o ustalenie istnienia stosunku pracy - 189 kpc, argumentując, że wykonuje prace osobiście i pod kierownictwem.
Kiedy nie możemy mówić o istnieniu stosunku pracy? (chodzi o zakres czynności ,,pracownika'' i sposób ich wykonywania) Gdy ktoś sam organizuje sobie zlecone zadania i czas pracy, nie ma ewidencji czasu pracy (brak godzin rozpoczynania pracy itp.)
Co grozi za zastępowanie umowy o pracę umową cywilnoprawną? art. 281 kp pkt 1 - kto zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 nawiązanie stosunku pracy § 1 powinna być zawarta umowa o pracę, podlega grzywnie od 1000 zł do 30000 zł.
Jak może dojść do rozwiązania umowy o pracę? 1) za wypowiedzeniem 2) bez wypowiedzenia 3) na podstawie porozumienia stron 4) z upływem czasu, na jaki umowa została zawarta
Czy można postanowić w umowie o pracę, że strona może rozwiązać natychmiastowo umowę na zasadzie porozumienia stron? Nie. Taka klauzula jest nieważna.
Jak liczyć okres wypowiedzenia umowy o pracę? Okres wypowiedzenia umowy o pracę kończy się w sobotę lub w ostatnim dniu miesiąca. Dlatego często wypowiedzenia się wydłużają ex lege
Jakie są okresy wypowiedzenia umowy zawartej na czas określony lub nieokreślony? - 2 tygodnie (okres zatrudnienia krótszy niż 6 miesięcy), - miesiąc (okres zatrudnienia co najmniej 6 miesięcy), - 3 miesiące (okres zatrudnienia co najmniej 3 lata)
Jakie są okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny? - 3 dni robocze (okres próby nie przekracza 2 tygodni), - tydzień (okres próbny dłuższy niż 2 tygodnie), - 2 tygodnie (okres próby 3 miesiące)
Czy można zaliczyć do okresu zatrudnienia okres u poprzedniego pracodawcy? Co do zasady nie. Można, jeśli zmiana pracodawcy nastąpiła w zw. z art. 23 [1] kp (przejście zakładu pracy), lub w innych wypadkach, gdy z mocy prawa pracodawca jest następcą prawnym w stosunkach pracy nawiązanych przez pracodawcę (art. 36 §1[1] kp).
Czy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia? Nie, chyba że upadłość lub likwidacja.
Czy w razie skrócenia okresu wypowiedzenia (upadłość, likwidacja) przez pracodawcę pracownik ma odszkodowanie? W takim przypadku pracownikowi przysługuje odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Odszkodowanie przysługuje z mocy prawa.
Czy pracodawca może wydłużyć ustawowy okres wypowiedzenia? Może, tylko na korzyść pracownika zgodnie z art. 18 § 1 kp.
Czy pracownik może szukać pracy w okresie wypowiedzenia z prawem do wynagrodzenia? Tak, przysługują mu dni wolne z zachowaniem prawa do wynagrodzenia jeśli wypowiedzenie trwa CO NAJMNIEJ 2 tygodnie. W zależności od okresu wypowiedzenia ma 2 lub 3 dni wolne.
Czy pracodawca ma dodatkowe obowiązki jeśli chce wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi chronionemu przez organizację związkową? Tak (art. 38 kp). Musi: - skierować pisemne zapytanie, czy pracownik jest objęty ochroną, - poinformować organizację o zamiarze wypowiedzenia umowy o pracę [dotyczy umów zawartych na czas nieokreślony]
Co jeśli pracodawca nie dotrzyma obowiązków konsultacji związkowej i wypowie umowę o pracę? Mamy wtedy art. 45 kp - bezskuteczność wypowiedzenia
Czy pracodawca może zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę? Tak. Pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Pracodawca może kazać wrócić i wykonywać pracę (uprawnienia kierownicze - art. 22 § 1 kp).
Kiedy pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika? art. 52 kp - W razie: - ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych; - popełnienie przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie; - zawinionej utraty uprawnień na stanowisku.
Ile czasu pracodawca ma od uzyskania wiadomości uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownika na jej rozwiązanie? Miesiąc. Po tym okresie nie może rozwiązać z tej przyczyny.
Kiedy oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia jest skutecznie złożone? Jak dojdzie do adresata żeby mógł się zapoznać z treścią (art. 61 § 1 kc w zw. z art. 300 kp).
Jaka jest najczęstsza przyczyna rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia? Ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych
Co to znaczy ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych? Musi być: - bezprawność zachowania pracownika (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego), - naruszenie albo zagrożenie interesu pracodawcy, - ZAWINIENIE.
Jak ustalić, jakie pracownik ma obowiązki? Art. 100 kp
Czy prowadzenie działalności konkurencyjnej jest naruszeniem obowiązków pracowniczych? Tak
Czy można rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę bez wypowiedzenia ze względu na to, że prowadzi działalność konkurencyjną, jeśli nie podpisał zakazu konkurencji? Tak (są takie orzeczenia)
Jakie są typowe naruszenia podstawowych obowiązków pracownika? - nietrzeźwość w pracy, - niewykonanie polecenia, - opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia - zakłócenie porządku w miejscu pracy
Czy przywłaszczenie mienia pracodawcy jest ZAWSZE ciężkim naruszeniem podstawowych obowiązków pracowniczych? Tak. Niezależnie od wartości zabranego przedmiotu.
Czy krytyka pracodawcy może być podstawą do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia? Musi być rażąca. Są takie orzeczenia
Czy podejmowanie w trakcie zwolnienia lekarskiego czynności prowadzących do przedłużenia nieobecności w pracy może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia? Tak
Czy można rozwiązać umowę bez wypowiedzenia pracownikowi, który jest w okresie przedemerytalnym w myśl art. 39 kp? Można. Ochrona stosunku pracy przewidziana w art. 39 kp dotyczy wypowiedzenia definitywnego i co do zasady zmiany warunków pracy i płacy (art. 43 kp). Natomiast ochrona ta nie dotyczy rozwiązania za porozumieniem stron i z przyczyn art. 52 i 53 kp.
Czym różni się naruszenie obowiązków pracowniczych od CIĘŻKIEGO naruszenia obowiązków pracowniczych? O ciężkim mówimy gdy obok bezprawności jest wina - i to wina kwalifikowana tj. wina umyślna lub rażące niedbalstwo.
Czy można zwolnić bez wypowiedzenia pracownika, który popełnił przestępstwo? Tak, ale tylko, jeśli przestępstwo uniemożliwia dalsze zatrudnianie pracownika na danym stanowisku. Oprócz tego przestępstwo musi być ,,oczywiste'' (na gorącym).
Czy można zwolnić bez wypowiedzenia pracownika ze względu na to, że utracił uprawnienia do wykonywania pracy? Tak, ale tylko jeśli utrata uprawnień jest zawiniona. Jeśli kierowca stracił prawo jazdy, bo pogorszył mu się wzrok, to trzeba za wypowiedzeniem albo porozumieniem stron.
W jakiej sytuacji to pracownik może rozwiązać umowę bez wypowiedzenia? - jeśli ma orzeczenie lekarskie, że wykonywana praca mu szkodzi, a pracodawca nie zmieni mu stanowiska w terminie, - jeśli pracodawca dopuścił się wobec pracownika ciężkiego naruszenia obowiązków
Czy gdy pracownik rozwiązuje bez wypowiedzenia, ma prawo do odszkodowania? Tak. Ma prawo do odszkodowania w wysokości wynagrodzenia za okres wypowiedzenia. Jeśli umowa na czas określony, to odszkodowanie przysługuje w wysokości wynagrodzenia za czas, do którego umowa miała trwać.
Czy jeśli pracownik rozwiąże umowę bez wypowiedzenia ze względu na ciężkie naruszenie pracodawcy, to stosunek pracy ustaje nawet, gdyby pracodawca się tego nie dopuścił? Tak. W prawie pracy jednostronne czynności prawne zawsze są skuteczne, nawet jeżeli są obarczone wadą.
Czy ciężkie naruszenie obowiązków pracodawcy jest tym samym, co ciężkie naruszenie obowiązków pracownika? Nie. W obu przypadkach zachowanie musi być bezprawne, ale wina pracodawcy jest pojmowana inaczej. Nawet jak pracodawca nie zawini (wina umyślna lub rażące niedbalstwo), to i tak jest podstawa do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia przez pracownika.
Czy jeśli pracodawca nie wypłaci wynagrodzenia w terminie, może to być podstawa do przyjęcia ciężkiego naruszenia obowiązków i rozwiązania umowy bez wypowiedzenia? Tak, ale bez przesady. Kilkudniowe opóźnienie nie stanowi przesłanki.
Czy pracownik musi na piśmie uzasadnić przyczynę rozwiązania umowy bez wypowiedzenia? Tak (art. 55 § 2 kp).
Czy pracownik ma jakiś termin, żeby złożyć oświadczenie o rozwiązaniu umowy bez wypowiedzenia? Tak, ma miesiąc (art. 52 § 2 kp w zw. z art. 55 § 2 kp). Jeśli zachowanie jest ciągłe, termin liczy się od dnia popełnienia ostatniego czynu. A jak trwałe - od dnia ustania stanu bezprawności.
Czy rozwiązanie umowy za porozumieniem stron musi być na piśmie? Nie. Może być też przez czynności konkludentne np. pracownik odstępuje od pracy, a pracodawca wyraża zgodę.
Czy jak pracownik mówi, że chciałby przestać pracować, a pracodawca nie skomentuje, to można mówić o rozwiązaniu umowy? Nie. To byłoby zaproszenie do rokowań w przedmiocie rozwiązania umowy o prace. Do takich oświadczeń woli stosujemy 66 § 2 kc w zw. z art. 300 kp.
Jaki akt reguluje procedurę zwolnień grupowych? ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
Created by: kapinsky
Popular Law sets

 

 



Voices

Use these flashcards to help memorize information. Look at the large card and try to recall what is on the other side. Then click the card to flip it. If you knew the answer, click the green Know box. Otherwise, click the red Don't know box.

When you've placed seven or more cards in the Don't know box, click "retry" to try those cards again.

If you've accidentally put the card in the wrong box, just click on the card to take it out of the box.

You can also use your keyboard to move the cards as follows:

If you are logged in to your account, this website will remember which cards you know and don't know so that they are in the same box the next time you log in.

When you need a break, try one of the other activities listed below the flashcards like Matching, Snowman, or Hungry Bug. Although it may feel like you're playing a game, your brain is still making more connections with the information to help you out.

To see how well you know the information, try the Quiz or Test activity.

Pass complete!
"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards