click below
click below
Normal Size Small Size show me how
U1-L3
Supermarket
| Question | Answer |
|---|---|
| 李子一盒多少元? | How much is a box of plum? |
| 李子一盒二十元。 | A box of plum is twenty dollars. |
| 南瓜三個多少元? | How much are three pumpkins? |
| 南瓜三個十五元。 | Three pumpkins cost fifteen dollars. |
| 蘋果兩個十二元。 | Two apples cost twelve dollars. |
| 梨子五個二十元。 | Five pears cost twenty dollars. |
| 桃子四個十八元。 | Four peaches cost eighteen dollars. |
| 西瓜十個五十元。 | Ten watermelons cost fifty dollars. |
| 小黃瓜七條二十四元。 | Seven cucumbers cost twenty-four dollars. |
| 南瓜九個三十元。 | Nine pumpkins cost thirty dollars. |
| 玉米六支二十七元。 | Six corns cost twenty-seven dollars. |