Busy. Please wait.
Log in with Clever
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
Sign up using Clever
or

Username is available taken
show password

Your email address is only used to allow you to reset your password. See our Privacy Policy and Terms of Service.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.

Reasoning Test

Enter the letter for the matching Answer
incorrect
1.
Molly goes to school on the bus twice a week, with 52 weeks in a year. If Molly's bus fee per day is £2.75 how much money would it be for a whole year. And is it better to get a yearly bus pass, which costs £423.50 per year, or not?
incorrect
2.
Molly has 5346 cakes and all 24 people in her class want some. How many will they get each. How many will Molly, the teacher get?
incorrect
3.
Molly has 7352 objects in her room and Derek has 7356 in his room. Who has more and how many more?
A.
Answer: Derek has 4 objects more than Molly
B.
Answer: 222.75 or 222 r18
C.
Answer: It would cost £286.00 for her bus and it would cost £137.50 more if they used the yearly ticket.
Type the Answer that corresponds to the displayed Question.
incorrect
4.
Molly bought 630 cakes she shared them equally between 9 people. How many cakes do they each have?
incorrect
5.
Molly had 2834 marbles and lost 2654 of them. How many does she have left?
incorrect
6.
Molly went to school on the bus twice a week. If there are 52 weeks in a year how many times a year does she take take the bus to school?

Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how
Created by: lext
Popular Math sets