Busy. Please wait.
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
or

Username is available taken
show password

why

Make sure to remember your password. If you forget it there is no way for StudyStack to send you a reset link. You would need to create a new account.

By signing up, I agree to StudyStack's Terms of Service and Privacy Policy.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.

Remove ads
Don't know
Know
remaining cards
Save
0:01
To flip the current card, click it or press the Spacebar key.  To move the current card to one of the three colored boxes, click on the box.  You may also press the UP ARROW key to move the card to the "Know" box, the DOWN ARROW key to move the card to the "Don't know" box, or the RIGHT ARROW key to move the card to the Remaining box.  You may also click on the card displayed in any of the three boxes to bring that card back to the center.

Pass complete!

"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards




share
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

NGMS3

Ratios, Unit Rate, Proportions

QuestionAnswer
Write a ratio for sides of a triangle to sides of a square. 3 to 4
Write an 3 equivalent ratios for 8 stars to 12 moons. 2:3 or 4:6 or 6:9
Write an 3 equivalent ratios for 20 pencils to 25 erasers. 4:5 or 8:10 or 12:15
Write the following fraction in simplest form: 6/52 3/26
Write the following fraction in simplest form: 25/70 5/14
Write a ratio to compare the number of @ symbols to the number of * symbols in the following pattern: **@**@**@ 3/6
Write a ratio to compare the number of $ symbols to the number of # symbols in the following pattern: ###$###$###$ 3/9
Write an equivalent ratio to 3/9 1/3 or 9/27
Write an equivalent ratio to 3/6 1/2 or 9/18
Mandy bought 3 tickets to the Justin Bieber concert for $195.00. Her friend, Ashley bought 4 tickets to the concert. How much did she pay? What is the proportion you need to setup in order to find the answer? 3/195 = 4/x or 195/3 = x/4
Jeff has 24 crickets and 18 chameleons. What is the ratio of crickets to chameleons? 4:3
Show three ways to write the ratio of 24 crickets and 18 chameleons. 4:3, 4 to 3, or 4/3
Tom purchased 10 gallons of gasoline for $12.50. What is the unit rate? (price per gallon) 1.25 per gallon
Which is the best buy? 20 pounds of potatoes for $64.80 25 pounds of potatoes for $80.50 25 lb's
Nancy picked 40 flowers. If 25% of her flowers were red, how many flowers were red? (Show correct proportion + Answer) 25/100 = x/40 10 flowers
Chris had 80 snakes. If he gave away 75% of his snakes, how many snakes did he give away? (Show correct proportion & Answer) 75/100 = x/80 Answer: 60
Find the unit rate for 24 pens for $5.95. .247 round to $0.25
Find the unit rate for 48 pens for $8.99 .187 round to $0.19
Which set of pens (24 for $5.95 or 48 for $8.99) is a better deal? 48 pens for $8.99
Created by: NorthGwinnettMS