click below
click below
Normal Size Small Size show me how
CHM130 Lesson 12 AYL
| Question | Answer |
|---|---|
| Calculate the mass percent of a solution containing 45.6 grams ethanol (C2H6O) in 245 grams of water. | 15.7 |
| You are asked to make 500.0 mL of a 4.5M solution of HCl, but the only HCl you have available to dilute is 18.0M. Describe how you would make the desired solution. | You are asked to make 500.0 mL of a 4.5M solution of HCl, but the only HCl you have available to dilute is 18.0M. Describe how you would make the desired solution. |
| Explain the difference between a strong electrolyte and a non-electrolyte solution. What kinds of solutes make each type of solution? | Most of the solute doesnot dissociate in a weak electrolyte whereas in a strong electrolyte a higher ratio of solute dissociates to form free ions. Some examples of strong and weak electrolytes are as follows: |
| A 255-mL sample of HCl solution reacts with excess Mg to produce 14.0 L H2 gas at STP. What is the molarity of the HCl solution? Mg(s) + 2HCl(aq) ® MgCl2(aq) + H2(g) | Molarity = moles / Litres of solution Volune HCl = 255 ml = 0.255 L Molarity HCl = 1.25 mol / 0.255 L = 4.90 M HCl |