click below
click below
Normal Size Small Size show me how
Proportions 4-1
Proportions 4-1 Study Guide and Review
| Question | Answer |
|---|---|
| two quantities that have a constant rate or ratio | proportional |
| an equation that show that two ratios or rates are equivalent | proportion |
| a ratio of two measurements with different units | rate |
| a rate that is simplified so that it has a denominator of 1 | unit rate |
| two ratios that have the same value | equivalent ratios |
| a relationship in which the ratio is not constant | nonproportional |
| Find the unit rate of $23.75 for 5 pounds | $4.75 per lb |
| Find the unit rate of 810 miles in 9 days | 90 mi per day |
| An Internet company charges $30 a month. There is also a $30 installation fee. Is the number of months you can have Internet proportional to the total cost? Proportional or nonproportional | Nonproportional |
| On Friday, Jade washed 10 vehicles in 4 hours. The next day she washed 15 vehicles in 6 hours. Is the number of vehicles she washed proportional to the time it took her to wash them? Proportional or nonproportional | Proportional |
| Find the unit price of a 16-ounce box of pasta that is on sale for 96 cents. | 6 cents per ounce |
| Is the amount of money earned proportional or nonproportional to the number of haircuts? earnings to haircuts = 28 to 1, 56 to 2, 84 to 3, 112 to 4 | proportional |
| Solve 9 to x = 4 to 18 | 40.5 |
| Solve the proportion. 3:r = 6:8 | 4 |
| Solve the proportion. 30:0.5 = y:0.25 | 15 |
| Solve the proportion. 7 to 4 = n to 2 | 3.5 |
| Solve the proportion. k to 5 = 72 to 8 | 45 |
| Solve the proportion. 12:8 = a:6 | 9 |
| A squirrel can run 1 mile in 5 minutes. How far can it travel in 16 minutes? | 3.2 mi |
| If 3 televisions weigh 240.6 pounds, how much do 9 of the same televisions weigh? | 721.8 lb |