click below
click below
Normal Size Small Size show me how
Chem Midterm
Math
| Question | Answer |
|---|---|
| A graduate Cylinder 15.75 mL Metal that weights 47.46 final Volume 38.55 | 38.55-15.75= 22.8 47.46/22.8 = 2.08 |
| A sample of chromium chloride weighing 0.5000g is found to contain 0.3358g of chlorine. What is the empirical formula of the compound? The molar mass of chromium is 51.9961 g/mol and the moral mass of chlorine is 35.45 g/mol | CrCl3 |
| An empty graduated cylinder weighs 25.489 g. When the cylinder contains 45.3 mL of an unknown liquid, it weighs 57.847 g. What is the mass of the unknown liquid? | 57.847-25.489 = 32.358 32.358/45.3 = 0.714 |
| A 0.500 g sample of tin (Sn) is reacted with oxygen to give 0.534 g of product. What is the empirical formula of the oxide? | Sn g= 0.500g Product g= 0.534 g Oxygen mass g= 0.534g - 0.500g= 0.034 g O Sn mol= 0.500g Sn X 1 mol Sn/ 118.8g Sn= 0.00421 mol Sn O mol= 0.034g O X 1 mol O/16 g O=0.002125 mol O 0.00421 mol Sn/ 0.002125 mol O= 2 0.002125 mol O/0.002125 mol O= 1 =Sn2O |
| A 0.500 g sample of tin (Sn) is reacted with oxygen to give 0.534 g of product. What is the percent mass of the tin and percent by mass of oxygen in the sample? | Sn mass g= 0.500g Product g= 0.534 g Oxygen mass g= 0.034 g Sn percent mass= 0.500g/ 0.534 g X 100%= 93.6% O percent mass = 0.034 g/ 0.534 g X 100%= 6.4% |
| A sample of iron is chemically combined with chlorine gas (diatomic) to form iron(III) chloride.What is the correct balanced equation? | 2Fe(s) + 3Cl(g) --> 2FeCl(s) |
| Balance the following equation: __Sr(NO3)2 + __KIO3 ---> __Sr(IO3)2 + __KNO3 | 1Sr(NO3)2 + 2KIO3 ---> 1 Sr(IO3)2 + 2KNO3 |
| A graduated cylinder contains 100 ml of liquid. The mass of the graduated cylinder with the liquid is 145 grams. The mass of the graduated cylinder when empty is 45 grams. What is the density of the liquid? | 145 - 45 = 100 (mass) 100ml (volume 100(m)/100(v) = 1 1 g/mL |
| How to find limiting reactant? | moles given (found) / by the coefficient found in the formula Ex. Sr(NO3)2 + 2KIO3 --> Sr (NO3)2 = 0.002 mol / 1 = 0.002 KIO3 = 0.003 mol / 2 = 0.0015 (LR) |
| Calculate theoretical yield Sr(IO3)2 | theoretical yield = moles of LR * molar mass of Sr(IO3)2 |
| How many moles are in 3g of FeO? | Molar mass of Iron (II) Oxide. Molar mass of iron is 55.847 Molar mass of Oxygen is 15.9994 Add the two. 55.947 + 15.9994 = 71.9464 3 (grams) / 71.9464 (molar mass) = 0.041 moles |