click below
click below
Normal Size Small Size show me how
Module 1 - 7th grade
ratios, equivalent ratios, unit rates, proportions
| Term | Definition |
|---|---|
| ratio | A comparison between two quantities |
| rate | A comparison between two quantities in a given context |
| equivalent ratios | Two or more ratios that have the same value when divided. |
| unit rate | an amount per 1 unit |
| Find the unit rate : 420 pages in 6 hours | 70 pages per hour |
| Rate or Ratio? Shelby drove 360 miles in 6 hours | rate |
| Rate or Ratio? 5 : 4 | ratio |
| K | constant of proportionality |
| What does it mean to be proportional? | All the given rates have the same ratio value. |
| How do I find the constant of proportionality? | y/x |
| What is the proportional equation we use? | y = kx |
| How do I find the unit rate? | y/x |
| Example of Unit Rate | 60 miles per 1 hour |
| Example Rate | $8.99 for 3 bags of chips |
| Units of Measure | The variables being compared in the given problem. |