click below
click below
Normal Size Small Size show me how
U4, Lesson 3
Review
| Question | Answer |
|---|---|
| The 3 basic rules for effective shopping are: plan before you shop, comparison shop, and ... | use incentives wisely. |
| What should consumers do before making major purchases? | save up money |
| The __________ _____________ is the cost of one unit of a product. | unit price |
| Calculate the unit price: Apples are on sale for $1.50 for 3 pounds. | $1.50 /3lbs = $.50/lb |
| Sandra has a 25% off coupon to use on a pair of jeans that cost $24.99. Calculate the sale price. | 25%/100 = .25 .25 x $24.99 = $6.25 $24.99 - $6.25 = $18.74 |
| Plan before you shop by making a ___________. | list |
| Compare products by calculating the __________price. | unit |
| How do you calculate unit price? | Unit price = Total price/Total units |
| To calculate sales price, first you need to change the decimal to a __________________. | percent |
| Use incentives wisely by using _________________. | coupons |