Save
Busy. Please wait.
Log in with Clever
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
Sign up using Clever
or

Username is available taken
show password

Your email address is only used to allow you to reset your password. See our Privacy Policy and Terms of Service.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.

Question

Jakie produkty otrzymywane są z biomasy?
click to flip
focusNode
Didn't know it?
click below
 
Knew it?
click below
Don't know

Question

Jakie typy paliwa otrzymuje się z biomasy?
Remaining cards (90)
Know
0:00
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

Medyczna - W2

Bioprocesy

QuestionAnswer
Jakie produkty otrzymywane są z biomasy? Paliwa, surowce, nawozy, żywność i pasze
Jakie typy paliwa otrzymuje się z biomasy? Metan (biogaz), produkty pirolizy (gaz, węgiel), etanol (fermentacja trzciny i celulozy), oleje (hydrogenacja), spalanie biomasy
Jakie typy surowców otrzymuje się z biomasy? Etanol, gaz syntezowy
Jakie typy nawozów otrzymuje się z biomasy? Kompost, osad
Jakie typy żywności otrzymuje się z biomasy? Suplementy diety, preparaty białkowe
Rodzaje bioprocesów przemysłowych Biosynteza, biotransformacja, biohydroliza, fermentacja, bioługowania, biodegradacja
Jakie czynniki prowadzą biosyntezę? Drobnoustroje, komórki zwierzęce, komórki roślinne, enzymy
Jakie czynniki prowadzą biotransformację? Drobnoustroje, enzymy
Jakie czynniki prowadzą biohydrolizę? Enzymy
Jakie czynniki prowadzą fermentację? Drobnoustroje
Jakie czynniki prowadzą bioługowanie? Drobnoustroje
Jakie czynniki prowadzą biodegradację? Drobnoustroje
Jakie są produkty biosyntezy prowadzonej przez drobnoustroje? Np. aminokwasy, antybiotyki, polisacharydy, preparaty paszowe
Jakie są produkty biosyntezy prowadzonej przez komórki zwierzęce? Szczepionki wirusowe, przeciwciał monoklonalnych.
Jakie są produkty biosyntezy prowadzonej przez komórki roślinne? Szikonina, kwas rozmarynowy
Jakie są produkty biosyntezy prowadzonej przez enzymy? Dekstran, glutation, tryptofan
Jakie są produkty biotransformacji prowadzonej przez drobnoustroje? Steroidy, kwas octowy, L-sorboza, kwas glukonowy
Jakie są produkty biotransformacji prowadzonej przez enzymy? Konwersja glukozy do fruktozy, kwas fumaranowy do jabłkowego oraz L-asparaginowego, biotransformacje steroidów
Jakie są produkty biohydrolizy prowadzonej przez enzymy? Hydroliza rafinozy, laktozy, skrobi, dekstranu, ścinanie mleka, wytwarzanie soków owocowych, hydroliza penicyliny do kwasu 6-aminopenicylanowego, hydroliza acetylo-L-aminokwasów
Jakie są produkty fermentacji prowadzonej przez drobnoustroje? Produkcja etanolu, kwasu mlekowego, masłowego, butanolu
Jakie są produkty biodegradacji prowadzonej przez drobnoustroje? Oczyszczanie ścieków, produkcja biogazu z odpadów i ścieków, produkcja biomasy paszowej ze ścieków
Jakie są produkty bioługowania prowadzonego przez drobnoustroje? Procesy ługowania minerałów, głównie uranu i miedzi
Jakie są produkty bioprocesów (ogólnie)? Biomasa, metabolity wysokocząsteczkowe (białka, cukry), niskocząsteczkowe (glutaminian sodu, EtOH), końcowe produkty biosyntezy, produkty biotransformacji, produkty biodegradacji
Jakie są rodzaje biokatalizatorów? Enzymy i komórki.
Jakie mogą być enzymy służące jako katalizatory? Natywne (tylko rozpuszczalne - wolne lub unieruchomione), lub modyfikowane (rozpuszczalne - wolne lub unieruchomione; nierozpuszczalne - unieruchomione)
Jakie mogą być komórki służące jako katalizatory? Naturalne (w zawiesinie - wolne lub unieruchomione) lub modyfikowane (w zawiesinie - wolne lub unieruchomione)
Etapy procesu biosyntezy mikrobiologicznej Etap przygotowawczy, namnożenie materiału posiewowego, prowadzenie procesu biosyntezy, wydzielanie i oczyszczanie produktu, otrzymywanie formy handlowej produktu.
Jak przebiega etap przygotowywawczy biosyntezy mikrobiologicznej? Mycie, dezynfenkcja i sterylizacja aparatury, pomieszczeń, przewodów przesyłowych oraz przygotowywanie i sterylizacja podłoży.
Generalne uwarunkowania prowadzenia bioprocesów Wymagania dot. tlenu, wymiana ciepła, wrażliwość na siły ścinające, wrażliwość na zmiany w trakcie procesu oraz zmiany swoiste organizmów, wrażliwość na lokalne zmiany w bioreaktorze, dobra praktyka labolatoryjna, biobezpieczeństwo
Warunki optymalnej pracy bioreaktora Zachowanie monoseptyczności, biokatalizatora w zawiesinie, homogenne środowisko, dostarczenie tlenu (w procesach tlenowych) i usuwanie CO2, dostarczanie składników pożywki, wymiana ciepła, kontrola sił ścinających
Jak należy dostarczać pożywkę do bioreaktora? W taki sposób, aby prędkość zasilania nie ograniczała pracy biokatalizatora.
Dlaczego należy kontrolować siły ścinające w bioreaktorze? Dla uniknięcia uszkodzenia biokatalizatora przez naprężenia hydrodynamiczne.
Jak dzielą się bioreaktory w zależności od sposoby prowadzenia fermentacji? Batch (okresowy/periodyczny/wsadowy), continous (przepływowy), fed-batch (okresowy z zasilaniem periodycznym)
STR Stirred-tank reactor - reaktor mieszadłowy
CSTR Continouse flow stirred-tank reactor
Jaka jest objętość w reaktorze okresowym? Stała - szybkość dostarczania medium jest taka sama jak szybkość odbierania medium. Z tego powodu szybkość rozcieńczania = 0.
Jaka jest objętość w reaktorze przepływowym? Stała.
Jaka jest objętość w reaktorze okresowym z zasilaniem periodycznym? Wzrasta.
Rodzaje bioreaktorów Mieszadłowe, barbotażowe, air lift, ze złożem upakowanym, ze złożem fluidalnym, fotobioreaktory
Bioreaktor barbotażowy Kolumnowy, używany w oczyszczalniach ścieków.
Bioreaktor typu air lift Cyrkulacja medium
Fotobioreaktor Produkcja astaksantyny, b-karotenu.
Jak dzielą się bioreaktory ze względu na sposób prowadzenia bioprocesu? Do procesów okresowych, ciągłych, z zawracaniem lub zatrzymaniem biofazy.
Jak dzielą się bioreaktory ze względu na rodzaj biokatalizatora? Do klasycznych procesów mikrobiol., do hodowli komórek organizmów wyższych w zawiesinie/na nośniku, do procesów enzymatycznych w r-rze, do procesów z użyciem biokatalizatorów unieruchomionych.
Jak dzielą się bioreaktory ze względu na warunki hodowli drobnoustrojów/komórek? Do hodowli na powierzchni podłoża, z nośnikiem stałym, do hodowli wgłębnej.
Jak dzielą się bioreaktory ze względu na warunku tlenowe? Do procesów beztlenowych, do procesów tlenowych.
Jak dzielą się bioreaktory ze względu na warunki i sposoby mieszania? Bez wymuszonego mieszania, z wymuszonym mieszaniem (mieszadło mechaniczne, kolby wstrząsowe, mieszanie strumieniem pęcherzyków powietrza, strumieniem przepompowywanej cieczy, układy łączone).
Jak dzielą się bioreaktory ze względu na sposób doprowadzenia energii na mieszanie? Mieszadłem mechanicznym przez fazę ciekłą, pompą przez fazę ciekłą, poprzez fazę gazową (sprzężonym powietrzem), sposoby łączone.
Jakiego bioreaktora należy użyć jeżeli zależy nam na szybkości uzyskiwania danych doświadczalnych? Mikropłytek.
Jakiego bioreaktora należy użyć jeżeli zależy nam na poziomu kontroli procesu? Konwencjonalnego lub zminiaturyzowanego z ciągłym mieszaniem pożywki.
Jakiego bioreaktora należy użyć jeżeli zależy nam na niskim koszcie produkcji? Kolb wstrząsany.
Czym charakteryzuje się konwencjonalny bioreaktor z ciągłym mieszaniem? 1-100 dm3, niska szybkość, wysoki poziom kontroli (pH, tlen, temperatura, ilość biomasy i produktu), wysoki koszt użytkowania
Czym charakteryzuje się zminiatyruzowany bioreaktor z ciągłym mieszaniem? 10-100 ml, niska/średnia szybkość, wysoki poziom kontroli, średni koszt produkcji
Czym charakteryzuje się bioreaktor typu kolby wstrząsane? Średnia szybkość, niski poziom kontroli, niski koszt użytkowania
Czym charakteryzuje się bioreaktor typu mikropłytki? 0,1-5ml, bardzo wysoka szybkość, niski poziom kontroli, średni koszt produkcji
Reaktor okresowy Łatwy do pracy (kolby hodowlane), równoległe testowanie wielu warunków hodowli, dynamiczna zmiana warunków procesu (medium oraz komórek). Nie wszystkimi parametrami można manipulować / utrzymywać na stałym poziomie (pH, temp., O2)
Dlaczego wyniki pochodzące z hodowli w reaktorze okresowym są trudne do interpretacji? Dynamiczna zmiana warunków procesu (medium oraz komórek) Nie wszystkimi parametrami można manipulować / utrzymywać na stałym poziomie (pH, temp., O2)
Na czym polega chemostat? Zazwyczaj jeden czynnik limituje przyrost biomasy.
Od czego zależy szybkość rozcieńczania w chemostacie? Jest wprost proporcjonalna do szybkości dostarczania medium i odwrotnie proporcjonalna do objętości reaktora.
μ = D W warunkach równowagowych właściwa szybkość wzrostu biomasy równa się szybkości rozcieńczania\.
Jakie są strategie dokarmiania oraz metody optymalizacji? Utrzymywanie na stałym poziomie czynnika limitującego wzrost lub utrzymywanie szybkości przyrostu biomasy na stałym poziomie.
Zasada chemostatu Stan równowagi dynamicznej między szybkością wzrostu i szybkością wymywania komórek, czyli μ = D. W warunkach stanu ustalonego wzrost ma charakter ograniczony - limitowany stężeniem pożywki.
Jakie są metody dostarczania powietrza do środowiska fermentacyjnego w bioreaktorze? Bełkotka (rura perforowana), dysza strumieniowa, rura lub tarcza porowata, mieszadło wyposażone w wirnik zasysajacy powietrze i wtłaczający je do cieczy, mieszadło śmigłowe, mieszadło tarczowo-turbinowe z płaskimi łopatkami.
Jakie są metody niszczenia piany w bioreaktorze? Dysk szybkoobrotowy, mieszadło łapowe pomiędzy dwoma dyskami, fundaform, cyklon.
Jakie hodowle stanowią problem, jeżeli równocześnie wytwarzana jest piana? Gęste.
Jakie są zalety procesu ciągłego? (1-3) Wyeliminowanie wpływu czasu hodowli na zmiany warunków i fizjologię kom., możliwość prowadzenia hodowli dowolnie długo w ustalonych, najbardziej koszystnych warunkach, regulacja stanu fizjologicznego kom. przez dobór szybkości zasilania i składu podłoża.
Jakie są zalety procesu ciągłego? (4-7) Duża jednorodność fizyczna i chemiczna hodowli, możliwość automatyzacji procesu, większa szybkość i wydajność wielu procesów, możliwość maksymalnego wykorzystania aparatury przy jednoczesnym równomiernym jej obciążaniu przez cały czas trwania procesu.
Jakie są wady procesu ciągłego? (1-3) Degeneracja szczepów lub pojawienie się niekorzystnych mutacji i opanowanie hodowli przez populacje komórek o pogorszonych właściwościach produkcyjnych, trudności w utrzymaniu warunków aseptycznych przez dłuższy czas.
Jakie są wady procesu ciągłego? (4-5) Rozwój niektórych drobnoustrojów, tworzących układy wielokomórkowe i flokacje, tendencja do obrastania przewodów i i innych elementów bioreaktora, niekorzystna relacja między wzrostem drobnoustrojów a tworzeniem niektórych produktów metabolizmu.
Jakie istnieją metody immobilizacji? Adsoprcja, wiązanie kowalencyjne, pułapkowanie w membranie, w kuleczkach żelu, we włóknach, kapsułkowanie, zamykanie między membranami lub w wężach półprzepuszczalnych, sieciowanie przestrzenne, powstawanie naturalnych kuleczek i kłaczków biomasy.
Jak immobilizuje się za pomocą adsoprcji? Adsoprcja i adhezja zachodzą dzięki siłom jonowym, wiązaniom wodorowym i innym słabym oddziaływaniom fizykochemicznym.
Przykłady nośników działających na zasadzie adsorpcji? Drewno, celuloza, jonity (Sephadex, CM-celuloza), krzemionka, koks
Jak immobilizuje się za pomocą wiązań kowalencyjnych? Wiązanie dzięki wiązaniom takim jak peptydowe, estrowe, C-C, C-N i inne.
Przykłady nośników działających na zasadzie wiązania kowalencyjnego? Karboksymetyloceluloza + karbodiimid
Jakie nośniki stosuje się do pułapkowania w żelach naturalnych lub syntetycznych? Agar, alginian, kolagen, poliakryloamid, żywice sieciowane energią świetlną.
Jakie nośniki stosuje się do pułapkowania we włóknach? Włókna z octanu celulozy.
Jakie nośniki stosuje się do zamykania w komórkach naturalnych? Np. w erytrocytach.
Jakie nośniki stosuje się do kapsułkowania? Liposomy, kapsułki nylonowe.
Jakie nośniki stosuje się do zamykania pomiędzy membranami? Nylon, silikonowe i inne.
Jak można unieruchamiać mikroogranizmy bez nośnika mechanicznego? Sieciowanie przestrzenne dzięki enzymom, flokulacja komórek przy udziale polielektrolitów, samoagregacja (naturalna flokulacja) oraz wzrost drobnoustrojów (grzybów, promieniowców) w postaci kuleczek lub kłaczków biomasy.
Jakie występują biokatalizatory unieruchomione? Enzymy katalizujące proste reakcje, kompleksy dwóch lub więcej enzymów (bardziej złożone reakcje), całe komórki bez zachowania funkcji życiowych, żywe komórki z zachowaniem metabolizmu, struktury subkomórkowe
Kiedy wykorzystuje się pojedyncze enzymy jako biokatalizatory? Kiedy chcemy przeprowadzić prostą reakcję, np. hydrolizę, kondensację, izomeryzację.
Kiedy wykorzystuje się kompleks enzymów jako biokatalizatory? Kiedy chcemy przeprowadzić nieco bardziej złożoną reakcję, np. utlenianie połączone z regeneracją kofaktorów.
Kiedy wykorzystuje się całe komórki bez zachowanie funkcji życiowych jako biokatalizatory? Po wstępnej obróbce, można zwiększyć transport substratów i produktów przez bonę komórkową.
Kiedy wykorzystuje się żywe komórki z zachowaniem aktywności metabolicznej jako biokatalizatory? Do komórek drobnoustrojów i komórek zwierzęcych in vitro.
Kiedy wykorzystuje się struktury subkomórkowe z zachowaną aktywnością jako biokatalizatory? Kiedy chcemy przeprowadzić jakiś wieloetapowy proces.
Jakie są zalety stosowania immobilizowanych enzymów? Wielokrotne użycie, można wykorzystać w procesach ciągłych, prosta technologia i aparatura do procesów z ich użyciem, łatwość wydzielania produktu i biokatalizatora z mieszaniny poreakcyjnej, przedłużona stabilność katalityczna enzymu, obniżone koszty.
Jakie są zalety stosowania immobilizowanych komórek? Pominięcie kosztownych i pracochłonnych metod izolacji i oczyszczania enzymów, zachowanie wyższej reaktywności i stabilności enzymów, możliwość prowadzenia złożonych procesów, większa oporność na czynniki zewnętrze, zwiększenie gęstości zawiesiny
Powody utraty aktywności immobilizowanego biokatalizatora Wymywanie enzymu lub komórek, rozpuszczanie lub ścieranie złoża, utrata aktywności na skutek zatruwania lub denaturacji enzymu bądź lizy komórek, pogorszenie się warunków kontaktu substratu z enzymem, zużycie zawiesin i podłoży, zakażenia mikrobiol.
Kiedy może dojść do pogorszenia się kontaktu substratu z enzymem? W wyniku zanieczyszczenia i zatkania się złoża oraz zmiany charakterystyki przepływu roztworu substratu.
Jakie są metody wyjaławiania podłoży? Okresowa, ciągła (przeponowa i bezprzeponowa).
Created by: biotech5
 

 



Voices

Use these flashcards to help memorize information. Look at the large card and try to recall what is on the other side. Then click the card to flip it. If you knew the answer, click the green Know box. Otherwise, click the red Don't know box.

When you've placed seven or more cards in the Don't know box, click "retry" to try those cards again.

If you've accidentally put the card in the wrong box, just click on the card to take it out of the box.

You can also use your keyboard to move the cards as follows:

If you are logged in to your account, this website will remember which cards you know and don't know so that they are in the same box the next time you log in.

When you need a break, try one of the other activities listed below the flashcards like Matching, Snowman, or Hungry Bug. Although it may feel like you're playing a game, your brain is still making more connections with the information to help you out.

To see how well you know the information, try the Quiz or Test activity.

Pass complete!
"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards