Save
Busy. Please wait.
Log in with Clever
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
Sign up using Clever
or

Username is available taken
show password

Your email address is only used to allow you to reset your password. See our Privacy Policy and Terms of Service.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.

Question

Czym jest wirowanie?
click to flip
focusNode
Didn't know it?
click below
 
Knew it?
click below
Don't know

Question

Jakie siły działają na cząsteczkę podczas wirowania?
Remaining cards (64)
Know
0:00
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

Wirowanie

QuestionAnswer
Czym jest wirowanie? Metoda, przy użyciu której można rozdzielić mieszaninę cząstek, komórek itp. zawieszonych w cieczy na składniki różniące się gęstością w polu siły odśrodkowej.
Jakie siły działają na cząsteczkę podczas wirowania? Siła odśrodkowa bezwładności - F0, siła wyporu Fw i siłą tarcia Ft
Od czego zależy siła odśrodkowa? Od masy cząsteczki, prędkości kątowej i promienia obrotu.
Od czego zależy siła wyporu? Od gęstości cząsteczki,
Czym jest siła tarcia? Jeżeli cząstka porusza się z prędkością v wzdłuż promienia obrotu, to działa na nią siła tarcia o zwrocie przeciwnym do prędkości.
Od czego zależy prędkość ruchu cząstki w polu siły odśrodkowej? Od jej odległości od osi obrotu r, prędkości kątowej, lepkości cieczy oraz gęstości cząstki i cieczy.
Czym jest RCF? Relative Centrifuge Force. Parametr wirowania, który definiowany jest przez wielokrotność siły ciężkości.
Prawo Archimedesa Na ciało całkowicie lub częściowo zanurzone w cieczy (lub gazie) działa siła wyporu Fw. Jest ona skierowana pionowo do góry, a jej wartość jest równa ciężarowi cieczy (lub gazu) wypartego przez to ciało.
Prawo (NIE ZASADA) Stokesa Prawo, opisujące siłę oporu Ft towarzyszącą jednostajnemu ruchowi ciała zanurzonego w lepkim płynie. Siła o zwrocie przeciwnym do zwrotu prędkości ciała, ma wartość F=6πηru,
Czym jest η? Współczynnik lepkości dynamicznej cieczy/ośrodka.
Czym jest u? Szybkość opadania (prędkość ruchu ciała względem cieczy)
Od czego zależy tarcie podczas wirowania? Od lepkości ośrodka, od wielkości cząstki i od prędkości cząstki.
Czym jest lepkość? Tzw. tarcie wewnętrzne - zdolność płynu do przekazywania pędu pomiędzy warstwami poruszającymi się z różnymi prędkościami.
Prawo Newtona Wprowadza pojęcie tarcia wewnętrznego między poruszającymi się względem siebie sąsiadującymi warstwami płynu. Miarą wielkości tego tarcia jest lepkość płynu.
Czym jest dyfuzja? Rozprzestrzenianie się cząsteczek w gazie lub cieczy wywołany stałym ich ruchem kinetycznym spowodowane różnicą stężeń cząsteczek w różnych częściach roztworu. Dyfuzja zachodzi zgodnie z gradientem stężeń i nie wymaga dostarczenia energii.
O czym mówi Prawo Ficka? Szybkość dyfuzji to ilość gramów substancji rozproszonej przeniesiona przez granicę zetknięcia w jednostce czasu jest proporcjonalna do gradientu stężenia oraz do powierzchni zetknięcia A.
Czym jest współczynnik dyfuzji? Masa substancji rozpuszczonej, która przedyfunduje przez powierzchnię 1 cm2 w ciągu 1s pod wpływem gradientu stężenia równego 1g / cm3.
Czym jest równanie Einsteina-Smoluchowskiego? Równanie opisujące współczynnik D.
Od czego zależy współczynnik dyfuzji D? Od wielkości i kształtu cząsteczki.
Czym jest osmoza? Przechodzenie cząsteczek wody (lub innego rozpuszczalnika) przez błonę półprzepuszczalną (biologiczną lub sztuczną).
Czym jest ciśnienie osmotyczne? Takie ciśnienie hydrostatyczne panujące w naczyniu z roztworem (oddzielonym od czystego rozpuszczalnika błoną półprzepuszczalną), aby rozpuszczalnik nie wnikał do roztworu.
Od czego zależy ciśnienie osmotyczne? Od stężenia niezależnych elementów w roztworze.
Czym jest sedymentacja? Opadanie cząsteczek w roztworze, spowodowane przyciąganiem ziemskim lub wytworzoną sztucznie siłą odśrodkową.
Co jest niezbędne, aby spowodować sedymentację cząsteczek w r-rze? Siła odśrodkowa powinna przewiększać przeciwnie skierowaną siłę dyfuzji (siłę tarcia+siłę wyporu).
Czym jest współczynnik sedymentacji? Współczynnik charaktyzujący sedymentację danej cząsteczki w określonym ośrodku.
Od czego zależy współczynnik sedymentacji S? Stężenia cząstek w ośrodku, lepkości ośrodka, gęstości ośrodka, temperatury.
Czym jest stała sedymentacji S20,w? S wyznaczony w warunkach standardowych, czyli: ośrodkiem jest woda, temperatura ma temp 20°C, gdzie stężenie cząsteczek jest ekstrapolowane do 0.
Ile wynosi stała sedymentacji S20,w? 10^-13 = 1S = 1 Svedberg
Typy rotorów Horyzontalny, kątowy, pionowy, strefowy, hematokrytowy, przepływowy.
Rotor horyzontalny Kuwety na probówki są uchylne, a podczas wirowania ustawiają się wraz z probówkami pod kątem 90° do osi obrotu (w poziomie).
Rotor kątowy Próbówki nie zmieniają swojego położenia i są ustawione do osi obrotu pod innym kątem niż 90° (najczęściej 30 lub 45)
Jakie parametry należy określić podczas wirowania? Czas, temperaturę, RCF
Zasady podczas wirowania Masa probówek powinna być równa po przeciwległych stronach osi obrotu, nie wolno otwierać pokrywy przed zakończeniem wirowania, probówki muszą być odpowiednio trwałe, probówki muszą być wypełnione min. w połowie max 3/4.
Jak można podzielić wirówki ze względu na uzyskiwane częstości obrotów? Niskoobrotowe, średnioobrotowe, ultrawirówki.
Jak można podzielić wirówki ze względu na przeznaczenie? Preparatywne, analityczne, inne (np, hematokrytowe)
Czym różnią się wirówki analityczne od innych wirówek? Mają układ analizowania przemieszczania się cząstek podczas wirowania.
Czym charakteryzują się ultrawirówki? Ultrawirówki mają układ wytwarzający próżnię, układ chłodzący, analityczne mają wbudowany układ optyczny, osiągają przyspieszenia aż do 10^6g.
Jakie rotory są stosowane w ultrawirówkach? Kątowe, horyzontalne, analityczne
Na czym polega określanie mas cząsteczkowych metodą szybkości sedymentacji? Podczas wirowania cz. o małych masach powstają dwie strefy: strefa czystego rozpuszczalnika i (2) roztworu. Pomiędzy znajduje się początkowo ostra granica ulegająca rozmyciu . Metoda ta opiera się na pomiarze szybkości przemieszczania się tej granicy.
Na czym polega oznaczanie masy molowej metodą równowagi sedymentacyjnej? Metoda ta opiera się na zjawisku tworzenia się równowagi sedymentacyjnej przy stosunkowo niewielkich rpm.
Jakie są warunki wirowania podczas metody szybkości sedymentacji? Fodś >> Fdyf . RPM bardzo duże - 10.000 obr/min
Jakie są warunki wirowania podczas metody równowagi sedymentacyjnej? Vsed równoważona jest z Fdyf.
Jaka metoda wirownicza jest najdokładniejszą metodą wyznaczania masy molowej? Metoda równowagi sedymentacyjnej.
Jaki jest przebieg oznaczania masy molowej metodą równowagi sedymentacyjnej? Po ustaleniu się równowagi pomiędzy sedymentacją a dyfuzją w kuwecie widoczny jest (skierowany w dół) gradient stężeń cząsteczek. Następuje pomiar stężenia cząsteczek w dwóch położeniach.
Jakie metody ultrawirownicze stosowane są to wyznaczania masy molowej? Metoda równowagi sedymentacyjnej i metoda szybkości sedymentacji.
Jakie jest zastosowanie technik ultrawirowania? Analiza homogenności preparatu, oznaczanie masy molowej, analiza tworzenia kompleksów makromolekuł, analiza wiązania ligandów do akceptorów, wyznaczanie współczynnika sedymentacji i współczynnika dyfuzji.
Jakie warunki muszą spełniać substancje służące do przygotowania gradientów gęstości? Dobra rozpuszczalność, niska lepkość, izoosmotyczny w stosunku do organelli wirowanych, łatwa sterylizacja, łatwy do usunięcia, brak aktywności biologicznej w stosunku do cząsteczek, czystość.
Jakie substancje są używane do przygotowywania gradientów gęstości? Sacharoza, glicerol, sorbitol, mannitol, perkol, sole nieorganiczne jak chlorek cezu.
Od czego zależy prędkość przemieszczania się cząsteczki podczas wirowania różnicowego? Masy cz., objętości cz., kształtu cz., właściwości ośrodka, temperatury.
Co jest podstawą rozdziału podczas wirowania różnicowego? Różnice w S poszczególnych cząsteczek.
Jak zachowują się cząsteczki w roztworach izotonicznych? Zachowują kształt, objętość i gęstość.
Jak zachowują się cząsteczki w roztworach hipotonicznych? Pęcznieją i pękają.
Jak zachowują się w roztworach hipertonicznych? Kurczą się.
Co jest podstawą rozdziału podczas wirowania w gradiencie gęstości? Fakt, że cząstki nie różnią się tylko S lecz także qcz.
Rodzaje gradientów Liniowy, skokowy
W jakich rotorach przeprowadza się wirowanie w gradiencie gęstości? Horyzontalnych, pionowych, strefowych.
W jakich metodach wykorzystuje się gradient gęstości? Metoda szybkości sedymentacji, metoda wirowania izopyknicznego.
Na czym polega metoda wirowania izopyknicznego? Gradient powoduje rozdział cząsteczek na podstawie ich gęstości. Cząsteczki o wędrują do strefy o gęstości równej ich własnej.
Jaka jest gęstość ośrodka podczas metody szybkości sedymentacji? Mniejsza od gęstości cząsteczki.
Jaka jest gęstość ośrodka podczas metody wirowania izopyknicznego? Na dnie probówki jest większa od gęstości cząsteczki
Jaka jest podstawowa zasada wirowania w gradiencie gęstości? Początkowy współczynnik sedymentacji S zmienia się w trakcie wirowania w gradiencie gęstości, zmieniając szybkość sedymentacji v.
Jakie składniki komórki uzyskamy przy małych prędkościach? Całe komórki, jądra
Jakie składniki komórki uzyskamy przy średnich prędkościach? Mitochondria, lizosomy, peroksysomy
Jakie składniki komórki uzyskamy przy dużych prędkościach? Mikrosomy
Jakie składniki komórki uzyskamy przy ultradużych prędkościach? Rybosomy, wirusy
Created by: gruszkowa
 

 



Voices

Use these flashcards to help memorize information. Look at the large card and try to recall what is on the other side. Then click the card to flip it. If you knew the answer, click the green Know box. Otherwise, click the red Don't know box.

When you've placed seven or more cards in the Don't know box, click "retry" to try those cards again.

If you've accidentally put the card in the wrong box, just click on the card to take it out of the box.

You can also use your keyboard to move the cards as follows:

If you are logged in to your account, this website will remember which cards you know and don't know so that they are in the same box the next time you log in.

When you need a break, try one of the other activities listed below the flashcards like Matching, Snowman, or Hungry Bug. Although it may feel like you're playing a game, your brain is still making more connections with the information to help you out.

To see how well you know the information, try the Quiz or Test activity.

Pass complete!
"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards