Busy. Please wait.
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
or

Username is available taken
show password

why

Make sure to remember your password. If you forget it there is no way for StudyStack to send you a reset link. You would need to create a new account.

By signing up, I agree to StudyStack's Terms of Service and Privacy Policy.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.

Remove ads
Don't know
Know
remaining cards
Save
0:01
To flip the current card, click it or press the Spacebar key.  To move the current card to one of the three colored boxes, click on the box.  You may also press the UP ARROW key to move the card to the "Know" box, the DOWN ARROW key to move the card to the "Don't know" box, or the RIGHT ARROW key to move the card to the Remaining box.  You may also click on the card displayed in any of the three boxes to bring that card back to the center.

Pass complete!

"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards




share
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

Ratio/Unit Rate

Review of lesson on ratios and unit rates

QuestionAnswer
Choose the better buy:5 lb for $4.00 or 4 lb for $2.40 4 lb for $2.40
Choose the better buy:4 cans for $2.20 or 2 cans for $1.40 4 cans for $2.20
Choose the better buy:2 lb for $1.80 or 5 lb for $4.00 5 lb for $4.00
Choose the better buy:3 batteries for $3.75 or 5 batteries for $6.00 5 batteries for $6.00
Which item has the higher unit price?4 lb for $2.40 or 3 lb for $2.25 3 lb for $2.25
Which item has the higher unit price?4 cans for $2.20 or 5 cans for $3.30 5 cans for $3.30
Which item has the higher unit price?5 cans for $3.30 or 3 cans for $2.55 3 cans for $2.55
Created by: cdepriest