click below
click below
Normal Size Small Size show me how
Ratio/Unit Rate
Review of lesson on ratios and unit rates
| Question | Answer |
|---|---|
| Choose the better buy:5 lb for $4.00 or 4 lb for $2.40 | 4 lb for $2.40 |
| Choose the better buy:4 cans for $2.20 or 2 cans for $1.40 | 4 cans for $2.20 |
| Choose the better buy:2 lb for $1.80 or 5 lb for $4.00 | 5 lb for $4.00 |
| Choose the better buy:3 batteries for $3.75 or 5 batteries for $6.00 | 5 batteries for $6.00 |
| Which item has the higher unit price?4 lb for $2.40 or 3 lb for $2.25 | 3 lb for $2.25 |
| Which item has the higher unit price?4 cans for $2.20 or 5 cans for $3.30 | 5 cans for $3.30 |
| Which item has the higher unit price?5 cans for $3.30 or 3 cans for $2.55 | 3 cans for $2.55 |