Save
Busy. Please wait.
Log in with Clever
or

show password
Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 
Sign up using Clever
or

Username is available taken
show password


Make sure to remember your password. If you forget it there is no way for StudyStack to send you a reset link. You would need to create a new account.
Your email address is only used to allow you to reset your password. See our Privacy Policy and Terms of Service.


Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.
focusNode
Didn't know it?
click below
 
Knew it?
click below
Don't Know
Remaining cards (0)
Know
0:00
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

Література

Маруся Чурай та її твори. Дума про Марусю Богуславку. Народні історичні пісні

QuestionAnswer
Чому Маруся Чурай отруїла Гриця і навіщо!? Маруся хотіла сама отруїтися через зрадництво Гриця. Але так вийшло, що вона отруїла його.... Її посадили до в'язниці, але її врятував Іван. Наслідком нещасливого Марусиного кохання було написання нею вірша "Ой не ходи,Грицю...".
Про що розповідає М.Чурай у вірші "Засвіт встали козаченьки"? Цей вірш розповідає про те, як мати проводжає сина в дорогу і не знає чи поверниться він додому. Натомість синочок просить прийняти в сім'ю свою кохану Марусеньку. Мати не розуміє як чужа дитина може стати за рідную...
Як називали головного героя козаки-невольники в творі "Дума про Марусю Богуславку"? Головний герой - Маруся Богуславка. Невольники її називали дівкою-бранкою (була бранкою у Султана), Марусею, попівнею Богуславкою.
Що Ви знаєте про козаків-невольників ("Дума про Марусю Богуславку")? 700 козаків-невольників ув'язнили у кам'яній темниці. Вони не бачили світла 30 літ!Вже майже немаючи надії біднії невольники побачили Марусю Богуславку, яка згодом їх визволить.
В якій народно-історичній пісні розповідається про те, як українець з турком бився!? "Зажурилась Україна, бо нічим прожити..." У пісні написані такі рядки: "Ой ти станеш на воротях, а я в закаулку, дамо тому стиха лиха та вражому турку".
Яку історичну подію народ написав у пісні "Чи не той то хміль" (пісня про Богдана Хмельницького)? У пісні описується битва під Жовтими Водами, на чолі з Богданом Хмельницьким (29 квітня — 16 травня 1648р.).
Хто такий Максим козак Залізняк? Максим козак Залізняк - історична постать з Запоріжжя(Залізняк-прізвизько). Був улубленцем народу. Залізняк вродливий, ставний чоловік, навіть в пісні ("Максим козак Залізняк")його порівнюють з найкращою квіткою - рожею.
Що Максим козак Залізняк зробив для народу? Залізняк зібрав війська 40000 у місті Жаботинні і обступили город Умань.Вдарили і х семи гармат і перемогли заклятого ворога. Саме він очолив Коліївщину (найпотужніше національно-визвольне повстання в історії України).
Created by: ksu
Popular Accounting sets

 

 



Voices

Use these flashcards to help memorize information. Look at the large card and try to recall what is on the other side. Then click the card to flip it. If you knew the answer, click the green Know box. Otherwise, click the red Don't know box.

When you've placed seven or more cards in the Don't know box, click "retry" to try those cards again.

If you've accidentally put the card in the wrong box, just click on the card to take it out of the box.

You can also use your keyboard to move the cards as follows:

If you are logged in to your account, this website will remember which cards you know and don't know so that they are in the same box the next time you log in.

When you need a break, try one of the other activities listed below the flashcards like Matching, Snowman, or Hungry Bug. Although it may feel like you're playing a game, your brain is still making more connections with the information to help you out.

To see how well you know the information, try the Quiz or Test activity.

Pass complete!
"Know" box contains:
Time elapsed:
Retries:
restart all cards