click below
click below
Normal Size Small Size show me how
6th Decimals
6th Decimals operations
| Question | Answer |
|---|---|
| x + 62.38 for x = 9 | 71.38 |
| 15-3.2 | 11.8 |
| 0.05 * 0.6 | 0.03 |
| Find the area of a rectangle with the dimensions 7.1 and 2.25. | 15.975 |
| Four friends bought a birthday gift for Gavin. If the gift cost $22.88, how much did each friend pay? | 5.72 |
| 4.071 + 9 | 13.071 |
| Evaluate: 6.315 - x for x = 4.92 | 1.395 |
| A 12 pack of soda costs $4.08. How much does 1 can cost? | 0.34 |
| The science video was 7.5 minutes. The social studies video was 6.25 minutes. How much longer was the science video? | 1.25 |
| x - 37.73 for x = 40 | 2.27 |
| Sean ran 23.6 miles in 5 days. On average, how far did he run in one day? | 4.72 |
| Gold is $36.50 an ounce. How much would 0.3 of an ounce cost? | 10.95 |
| 0.3 * 0.9 | 0.27 |
| Find the perimeter of a regular pentagon with a side measure of 6.8. | 34 |
| 1.29 * 14.751. How many decimal places will be in the answer? | 5 |
| The carrots weighed 4.6 lbs (pounds), the beans 2.5 lbs. How much did the produce weigh? | 7.1 |
| Evaluate 3.2x for x = 0.7 | 2.24 |
| 8.2 + 0.41 | 8.61 |
| 7.542 / 0.6 | 12.57 |
| 0.142 * 10 | 1.42 |
| 184 * 2.6 | 478.4 |
| John ran 6.1 miles. Lou ran 5.75 miles. How much farther did John run? | 0.35 |
| 18.472 / 4 | 4.618 |
| 40.32 - 7.44 | 32.88 |