Math GMAT Ratios & Proportional Relationships
Quiz yourself by thinking what should be in
each of the black spaces below before clicking
on it to display the answer.
Help!
|
|
||||
---|---|---|---|---|---|
Use ratio language to describe the relationship given below: 2 dogs; 1 cat | show 🗑
|
||||
show | For every 5 girls their are 8 boys.
🗑
|
||||
show | Note:Sentence and ratio
5/3 For every 5 girls with blonde hair their are 3 girls with brown hair
🗑
|
||||
show | Note:Sentence and ratio
5/7 For every 5 girls with blonde hair their are 7 boys with blonde hair.
🗑
|
||||
show | Note:Sentence and ratio
7/5 For every 7 boys with blonde hair their are 5 boys with brown hair.
🗑
|
||||
Use this information for the question 5 girls have blonde hair 7 boys have blonde hair 3 girls nave brown hair 5 boys have brown hair Compare the number of boys who have brown hair to the number of girls who have brown hair using a ratio. | show 🗑
|
||||
show | 1;8
1 to 8
1 pair of jeans for $8
1 pair of jeans for every $8
🗑
|
||||
show | 8;1
8 to 1
$8 for 1 pair of jeans
🗑
|
||||
Use this information for the question You just bought 4 pairs of jeans for $32 What is the cost of 1 pair of jeans? | show 🗑
|
||||
show | $48
48 dollars
forty-eight dollars
🗑
|
||||
show | 15 cookies
🗑
|
||||
Andy read 4 chapters in 2 hours. If he continues reading at the same rate, how many chapters will he have finished after five hours? | show 🗑
|
||||
Five pound of strawberries will cost $15. How much will one pound of strawberries cost? | show 🗑
|
||||
Emily purched a pack of 6 shirts for $18. What was the cost per shirt? | show 🗑
|
||||
show | No
🗑
|
||||
Complete the ratio table 2 3 4 6 6 _ _ 12 | show 🗑
|
||||
Clarence ran 15 miles in 120 minutes. If he always runs at that speed,how long will take him to run 6 miles? How Fast dose Clarence run per mile? | show 🗑
|
||||
A television costs $150.You have two coupons-one for 20% off and the other for $35 off.Which coupon will save you the most money? | show 🗑
|
||||
show | 4.5
5 full
🗑
|
||||
20% of the students in 6th grade voted in favor of school uniforms. There are 200 students in 6th grade. How many | show 🗑
|
||||
Witch is a better deal 5 lb. of apples for $4.25 8 lb. of apples for $6.56 | show 🗑
|
||||
Arica saved 20% on a shirt she just bought. If the amount of money she saved was $6, what was the original price of the shirt? | show 🗑
|
Review the information in the table. When you are ready to quiz yourself you can hide individual columns or the entire table. Then you can click on the empty cells to reveal the answer. Try to recall what will be displayed before clicking the empty cell.
To hide a column, click on the column name.
To hide the entire table, click on the "Hide All" button.
You may also shuffle the rows of the table by clicking on the "Shuffle" button.
Or sort by any of the columns using the down arrow next to any column heading.
If you know all the data on any row, you can temporarily remove it by tapping the trash can to the right of the row.
To hide a column, click on the column name.
To hide the entire table, click on the "Hide All" button.
You may also shuffle the rows of the table by clicking on the "Shuffle" button.
Or sort by any of the columns using the down arrow next to any column heading.
If you know all the data on any row, you can temporarily remove it by tapping the trash can to the right of the row.
Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.
Normal Size Small Size show me how
Normal Size Small Size show me how
Created by:
mikaylaklerk