| Question | Answer |
| Use ratio language to describe the relationship given below:
2 dogs; 1 cat | For every 2 dogs their is 1 cat. |
| Use ratio language to describe the relationship given below:
5 girls; 8 boys | For every 5 girls their are 8 boys. |
| Use this information for the question
5 girls have blonde hair 7 boys have blonde hair
3 girls nave brown hair 5 boys have brown hair
Compare the number of girls who have blonde hair to the number of girls who have brown hair using a ratio. | Note:Sentence and ratio
5/3 For every 5 girls with blonde hair their are 3 girls with brown hair |
| Use this information for the question
5 girls have blonde hair 7 boys have blonde hair
3 girls nave brown hair 5 boys have brown hair
Compare the number of girls who have blonde hair to the number of boys who have blonde hair using a ratio. | Note:Sentence and ratio
5/7 For every 5 girls with blonde hair their are 7 boys with blonde hair. |
| Use this information for the question
5 girls have blonde hair 7 boys have blonde hair
3 girls nave brown hair 5 boys have brown hair
Compare the number of boys who have blonde hair to the number of boys who have brown hair using a ratio. | Note:Sentence and ratio
7/5 For every 7 boys with blonde hair their are 5 boys with brown hair. |
| Use this information for the question
5 girls have blonde hair 7 boys have blonde hair
3 girls nave brown hair 5 boys have brown hair
Compare the number of boys who have brown hair to the number of girls who have brown hair using a ratio. | Note:Sentence and ratio
5/3 For every 5 boys with brown hair their are 3 girls with brown hair. |
| Use this information for the question
You just bought 4 pairs of jeans for $32
Write a ratio and sentence comparing the number of jeans you bought to the cost. | 1;8
1 to 8
1 pair of jeans for $8
1 pair of jeans for every $8 |
| Use this information for the question
You just bought 4 pairs of jeans for $32
Write a sentence and ratio comparing the cost of the jeans to the number purchaced. | 8;1
8 to 1
$8 for 1 pair of jeans |
| Use this information for the question
You just bought 4 pairs of jeans for $32
What is the cost of 1 pair of jeans? | $8
8 dollars
eight dollars |
| Use this information for the question
You just bought 4 pairs of jeans for $32
You want to buy 6 pairs of jeans.How much will you spend? | $48
48 dollars
forty-eight dollars |
| You ate 10 cookies over an 8 day period. If you continue eating cookies at the same rate,how many cookies will you have eaten after 12 days. | 15 cookies |
| Andy read 4 chapters in 2 hours. If he continues reading at the same rate, how many chapters will he have finished after five hours? | 10 chapters |
| Five pound of strawberries will cost $15. How much will one pound of strawberries cost? | $3 |
| Emily purched a pack of 6 shirts for $18. What was the cost per shirt? | $3 |
| Are these ratios equivalent
1/5 and 3/10 | No |
| Complete the ratio table
2 3
4 6
6 _
_ 12 | 9;8 |
| Clarence ran 15 miles in 120 minutes. If he always runs at that speed,how long will take him to run 6 miles?
How Fast dose Clarence run per mile? | 48
8 |
| A television costs $150.You have two coupons-one for 20% off and the other for $35 off.Which coupon will save you the most money? | $35 off |
| Al's car can travel 35 miles on one gallon of gas. He needs to travel 157.5 miles. How many gallons of gas will he need? | 4.5
5 full |
| 20% of the students in 6th grade voted in favor of school uniforms. There are 200 students in 6th grade. How many | 40 kids |
| Witch is a better deal
5 lb. of apples for $4.25
8 lb. of apples for $6.56 | 8 lb. of apples for $6.56 |
| Arica saved 20% on a shirt she just bought. If the amount of money she saved was $6, what was the original price of the shirt? | $30 |