Busy. Please wait.

Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 

show password


Make sure to remember your password. If you forget it there is no way for StudyStack to send you a reset link. You would need to create a new account.

By signing up, I agree to StudyStack's Terms of Service and Privacy Policy.

Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the email address associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.

Remove ads
Don't know (0)
Know (0)
remaining cards (0)
To flip the current card, click it or press the Spacebar key.  To move the current card to one of the three colored boxes, click on the box.  You may also press the UP ARROW key to move the card to the "Know" box, the DOWN ARROW key to move the card to the "Don't know" box, or the RIGHT ARROW key to move the card to the Remaining box.  You may also click on the card displayed in any of the three boxes to bring that card back to the center.

Pass complete!

"Know" box contains:
Time elapsed:
restart all cards

Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

Stack #304467

725 buttons on 5 keyboards...what is the unit rate? 145 buttons on one keyboard
4,648 drops of water in 56 buckets ....what is the unit rate? 83 drops in one bucket
3,285 calories in 9 servings of pie...what is the unit rate? 365 calories in one serving
$45.15 for 12 pizzas or $56.00 for 14 pizzas? $45.15 for the 12
8 granola bars for $1.89 8 granola bars for $1.89 or 12 for $2.89? Which is better? 8 for $1.89
Sharing 6 pizzas among 8 students or 9 pizzas among 11 ? Which is better? 9 pizzas among 11 people gives more to each one person
98 homework problems in 90 minutes or 115 problems in 100 minutes? Which option give more time per problem? 115 problems in 100 minutes
Mrs. Gardner happy or Mrs. Gardner not happy? What is the better option? Happy of course!!!
Created by: kimberlyg