Busy. Please wait.

Forgot Password?

Don't have an account?  Sign up 

show password


Make sure to remember your password. If you forget it there is no way for StudyStack to send you a reset link. You would need to create a new account.

By signing up, I agree to StudyStack's Terms of Service and Privacy Policy.

Already a StudyStack user? Log In

Reset Password
Enter the email address associated with your account, and we'll email you a link to reset your password.

Remove ads
Don't know (0)
Know (0)
remaining cards (0)
To flip the current card, click it or press the Spacebar key.  To move the current card to one of the three colored boxes, click on the box.  You may also press the UP ARROW key to move the card to the "Know" box, the DOWN ARROW key to move the card to the "Don't know" box, or the RIGHT ARROW key to move the card to the Remaining box.  You may also click on the card displayed in any of the three boxes to bring that card back to the center.

Pass complete!

"Know" box contains:
Time elapsed:
restart all cards

Embed Code - If you would like this activity on your web page, copy the script below and paste it into your web page.

  Normal Size     Small Size show me how

6th Decimals

6th Decimals operations

x + 62.38 for x = 9 71.38
15-3.2 11.8
0.05 * 0.6 0.03
Find the area of a rectangle with the dimensions 7.1 and 2.25. 15.975
Four friends bought a birthday gift for Gavin. If the gift cost $22.88, how much did each friend pay? 5.72
4.071 + 9 13.071
Evaluate: 6.315 - x for x = 4.92 1.395
A 12 pack of soda costs $4.08. How much does 1 can cost? 0.34
The science video was 7.5 minutes. The social studies video was 6.25 minutes. How much longer was the science video? 1.25
x - 37.73 for x = 40 2.27
Sean ran 23.6 miles in 5 days. On average, how far did he run in one day? 4.72
Gold is $36.50 an ounce. How much would 0.3 of an ounce cost? 10.95
0.3 * 0.9 0.27
Find the perimeter of a regular pentagon with a side measure of 6.8. 34
1.29 * 14.751. How many decimal places will be in the answer? 5
The carrots weighed 4.6 lbs (pounds), the beans 2.5 lbs. How much did the produce weigh? 7.1
Evaluate 3.2x for x = 0.7 2.24
8.2 + 0.41 8.61
7.542 / 0.6 12.57
0.142 * 10 1.42
184 * 2.6 478.4
John ran 6.1 miles. Lou ran 5.75 miles. How much farther did John run? 0.35
18.472 / 4 4.618
40.32 - 7.44 32.88
Created by: JEscolano